Na co dát pozor při výběru elektrokola

Zář 27 2017

Vyplatí se nakupovat u odborníků, absolvovat zkušební jízdu, znát dojezd a stav baterie. Na co se ještě zaměřit při koupi elektrokola?…

Odborná rada se vyplatí

Poraďte se při koupi ve specializovaném obchodě. V první řadě byste měli vědět, kdo kolo bude používat a za jakým účelem. Jak vysoký chcete rám kola. Elektrokol je několik druhů, na trhu je dnes v nabídce přes sto modelů. Dnes seženete elektrokola městská, treková, horská nebo skládací. Jen ve specializovaném obchodě dostane člověk odbornou radu a rychlou pomoc v případě problémů. Zajímejte se také o to, zda prodávající poskytuje předprodejní,vyber elektrokola záruční a pozáruční servis a formátování baterií. Srovnejte více nabídek a získejte přehled o současných modelech a jejich cenách. Existují kola pánská a dámská. V posledních letech se však také začal používat model jak pro pány i dámy, tzv. unisex. Pánové tak mohou zakoupit kolo s nízkým rámem v případě, že by měli problémy s nastupováním.

Zkušební jízda je důležitá

Prodejce by vám měl umožnit zkušební jízdu, abyste viděli zda kolo a jeho jízdní vlastnosti odpovídají vaším představám. Zda kolo padne, závisí na většinou na jeho velikosti a tvaru rámu. Právě pro seniory se hodí kola s nižším rámem.

Dojezd

Výrobci většinou udávají dojezd elektrokola přes 100 km. V normálním provozu dosahují kola dojezdu od 60 do 80 km. Podle toho jak silně je elektrický pohon požadován. Některá dražší kola jsou vybavena monitorem, na kterém se zobrazuje aktuální stav dojezdu v km. Testy vytrvalosti ukázaly, že na 500 nabíjecích cyklů může kolo absolvovat asi 20 000 km.

Baterie

Baterie je srdcem každého elektrokola. Měla by být odnímatelná a měla by být umístěna na kole na co nejnižším místě. Při přepravě zavazadel by neměla baterie překážet. Baterie patří mezi díly, které se na kole časem opotřebují. Jejich trvanlivost tak odpovídá jejich kvalitě. V závislosti na tom, jak těžké je kolo a jak dlouho je v provozu, bývá životnost dobré baterie tři až pět let nebo asi 1000 nabíjecích cyklů.

Jak ukázaly testy, odnímá již po 300 až 500 cyklech nabíjecí kapacita baterie. Když výkon baterie pro každodenní cesty není více dostačující, musí být nahrazen, což může vyjít až na 1000 eur. Je důležité vědět, že změny teploty má vliv na provoz baterie. Kola by se proto měla skladovat při pokojové teplotě a ne v přehřátém nebo chladném místě.

Koupě použitého elektrokola

Pokud se jedná o použité elektrokolo, jde hlavně o stav baterie, neboť délka užívání je zde okolo 3 až 5 let. Jasné musí být, jak stará je baterie? Jak často byla nabíjena? V posledních letech přišli výrobci na trh s elektrokoly, u nichž se již některé náhradní díly nevyrábějí. Protože se baterie v průběhu času opotřebuje, měla by existovat možnost zakoupit baterii na daný typ kola náhradní ještě po několik dalších let.  Je vhodné před koupí každé použitého elektrokola posouzení odborníkem.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..