Nebaví vás dodržovat pitný režim? Zde jsou tipy, jak si hravě pomoci

Srp 27 2017

Jedna z důležitých věcí, která nám pomáhá k tomu, abychom se cítili dobře a zdraví, je mít v těle dostatek tekutin. K tomu slouží pitný režim. Většině z nás se, ale z různých důvodů nedaří dostat do sebe během dostatek tekutin. Existují ovšem pomocníci, kteří nám pomohou zvládnout pitný režim hravě a jednoduše.

S rostoucím věkem nás opouští pocit žízně a touha se pořádně napít. Bohužel to vede k tomu, že ve stáří pak trpíme chronickým nedostatkem tekutin v těle. Tekutiny přitom udržují pevnou pokožku, zvlhčují sliznice a chrání nás tak před invazí původců různých nemocí. Voda vede k nabobtnání natrávené potravy a tím podporuje správnou trávicí funkci. Kdo pije málo, musí pak počítat se zácpou. Nedostatek vody znamená i vyšší riziko tvorby krevních sraženin v cévách. V mozku se nedostatek vody projeví jako únava, později jako zmatenost.

Hlavně si vzpomenout

Mnohým starším lidem schází pocit žízně, proto odborníci radí prevenci. Pijte ještě předtím, než na vás přijde pocit pitny rezimžízně. Pocit žízně už je důkazem toho, že tekutin nemáte v těle dostatek. Existuje aplikace Drink Water Reminder, pro chytré telefony, která vám připomene, zdali jste dnes vypili dostatek vody.

Provádějte rituály

Sled obyčejných návyků určuje náš běžný den. A to také při jídle a pití. Proto vyzkoušejte, které nápoje se nejlépe hodí v průběhu dne. Sklenice vody hned po vstávání z postele, ovocná šťáva kolem desáté hodiny dopolední nebo čaj o páté, jak to tradičně dělají Britové. Kdo to má opravdu rád, může si dopřát misku řídkého hovězího vývaru. Ten tekutiny doplní rovněž.

Přelstěte sami sebe

Musíte se k pití nutit? Potom si vyberte k pití silnou a velkou sklenici, v které vypadá stejný objem vody opticky menší než v menší sklenici. Zdá se vám, že nemusíte vypít tolik a přitom vypijete množství, které skutečně potřebujete. Pokud máte nějakou oblíbenou sklenici nebo hrníček, dodržování pitného režimu s ním bude zábavnější.

Tekutiny si přichystejte předem

Kolik už jste dnes vypili? Většina lidí to není schopna zodpovědět. Nejlepší je umístit svou denní dávku pití na nějakou klíčové místo v domácnosti. Například vedle ledničky, u židle, na které čtete nebo u televize. Sklenici s vodou postavte hned vedle.

Střídejte

Denní příjem tekutin se dá oživit bez toho, aníž byste museli měnit množství za den přijatých kalorií. Vyměňte proto vodu za citronovou šťávu nebo pomerančový střik. Ovoce se umyje, odkrojí se tenká slupka pomocí kráječky na ovoce. Nebo si dopřejte podomácku udělaného drinku třeba s nakrájenou okurkou, trochou kopru, plátky čerstvého zázvoru nebo lístky máty.

Pijte k jídlu

To, že při jídle pijeme, a tím se naředí trávicí šťávy a sníží se jejich účinnost, není doloženo. Můžete tedy pít ke každému jídlu. Při jídle konzumujte také kousek melounu nebo okurky. Ty obsahují až 90 procent vody.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..