Nedostatek vitamínu B12 v seniorské populaci

Lis 04 2016

Starší lidé trpí častěji na nedostatek vitamínu B12, známý také pod názvem kobalamin. Proč je tento  vitamín tak důležitý? Tělo ho potřebuje pro tvorbu krve, dělení buněk, odbourávání mastných kyselin a tvorbu myelinu. Myelin funguje jako obal nervového vlákna. Je klíčový pro správné šíření nervového vzruchu. Lidské tělo si tento vitamín však neumí samo vytvářet. Získáváme ho proto hlavně z naší stravy.

Jak se projevuje nedostatek vitamínu B12?

shopping meat

U seniorů je cenným zdrojem vitamínu B12 pomleté maso

Vedle chudokrevnosti se vyskytují především neurologické příznaky. Částečně bývají tyto příznaky dokonce první známkou nedostatku vitamínu B12. Vedle poruch paměti a deprese se mohou objevit také symptomy (příznaky) jako je svědění nebo brnění v rukách a nohách, pálení jazyka, únava, závratě, výpadek reflexů a sklon k pádům.

Jaké jsou příčiny nedostatku vitamínu B12 u seniorů?

Deplece neboli nedostatek vitamínu B12 je v seniorské populaci častější než u mladších ročníků. Ten může vzniknout i v situaci, kdy konzumujeme vydatné množství jídla. Příčinou je v tomto případě zhoršené vstřebávání vitamínu B12 v tenkém střevě, kde si ho naše tělo z potravy nemůže vzít. Za tím se mohou skrývat některé léky. Například látky, které neutralizují účinek žaludečních šťáv a jež pacienti trvale užívají. Jedná se o inhibitory protonové pumpy, které se označují zkratkou PIP. Z nich nejčastěji užívaný je omeprazol. PIP tvorbu žaludeční šťávy v žaludku téměř úplně zablokují. Výsledkem je stav, který se nazývá hypochlorhydrie, kdy se přestane vitamín B12 ze stravy vstřebávat. Na to je třeba dát pozor u seniorů se sníženými zásobami nebo rizikovými faktory pro snížené vstřebávání vitaminu B12 při dlouhodobé léčbě.

K tomu se ještě přidávají operace, které zmenšují žaludek a tenké střevo, například při chronickém zánětlivém onemocnění střev, jako je Crohnova choroba. Při chirurgickém zákroku se může například zmenšit plocha trávicího traktu, přes kterou je vitamín B12 přijímán. Stejně škodí příjmu vitamínu B12 trvalý zánět střevní sliznice.

Jak se stanovuje nedostatek vitamínu B12?

U seniorů bývá nedostatek vitamínu B12 často nerozpoznán. Často se vyšetřuje jeho volné (nevázané) množství v krvi. Tato hodnota ovšem neříká nic o tom, kolik je ve skutečnosti  k dispozici vitamínu, který je využitelný jednotlivými buňkami. Nestačí tedy pouze měřit hodnotu vitamínu B12 (kobalaminu). Může se pohybovat sice ve spodních normách fyziologických hodnot, a přesto se jedná o jeho nedostatek. V tom případě se stanovuje varianta kobalaminu tzv. holotrans-kobalamin (HoloTC). Jedná se o vitamín B12, který je navázán v krvi na transportní bílkovinu transkobalamin. Tato bílkovina přepravuje vitamín B12 k buňkám.

Při akutním nedostatku se dopraví vitamín B12 do těla buď pod kůži nebo vpichem do svalu, aby se rychle vytvořila dostatečná zásoba, která zmírňuje další škodlivé příznaky. Ten, kdo ještě netrpí na akutní nedostatek, ale má dlouhodobě nedostatečný příjem, může polykat vyšší dávky vitamínu B12. U seniorů, kteří užívají denně PIP, by měla být občas podána injekční forma vitamínu B12. Je to vhodné v případech, kdy není jistota, že je možné zabezpečit pravidelný příjem vitamínu B12 formou tablet.

Jak předcházet?

Zvířecí maso obsahuje dostatek vitamínu B12. Pokud ho někdo nemůže žvýkat, je možné z masa vytvořit pyré nebo jednoduše použít mleté maso. Vitamín B12 je možné také přijímat v zelí nebo v řasách. Můžeme ovšem také užívat vitamín B12 např. v doplňcích stravy nebo v lécích. Při onemocněních, u kterých se projevuje nedostatku vitamínu B12, je jejich příjem nedílnou součástí léčby. Na českém trhu jsou dostupné přípravky jako Milgamma nebo Neuromultivit.

Autor: Převzato ze S. Ratgeber
Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..