Nejnovější fakta týkající se poškození zraku

Pro 02 2017

Moderní operační techniky pro lepší čtení, nové léčebné metody řešící problémy se zrakem, ochranné sluneční brýle.

Zelená posiluje schopnost vidění

Už od dětství víme, že mrkev je dobrá na zrak. Ale ještě důležitější je zelená listová zelenina, jak cituje profesor Dawczynski z Lipska. Studie očních lékařů z roku 2013 ukázala, že věkem podmíněná makulární degenerace se dá dobře ovlivnit složením naší stravy. Taková strava přátelská na náš zrak by měla ještě obsahovat mořské ryby jako je například sleď.

Správné hodnoty krevního tlaku chrání sítnici

Zajímáte se o svůj krevní tlak? Jeho správné hodnoty totiž nechrání pouze vaše srdce, cévy a ledviny, pomaha proti zrakuale také váš zrak. Hodnoty trvale vyšší než 140/90 mmHg mohou poškozovat jemné tepénky oční sítnice. Zvláště vysoké riziko nastává u pacientů léčících se s cukrovkou. Obecně platí zásada, že senioři by si měli alespoň jednou ročně zajít na oční vyšetření.
Cílená léčba zachraňuje zrak

Od 80. let minulého století se počet lidí, kteří ztratí zrak kvůli glaukomu (zelenému zákalu) snížil na polovinu. V České republice bylo v roce 2003 evidováno zhruba 250 pacientů s glaukomem na každých 10 tisíc obyvatel a toto číslo se stále zvyšuje.

Sluneční brýle se vyplatí dvojnásobně

Takové brýle nepředstavují pouze předmět pro vylepšení našeho vzhledu. Chrání především proti škodlivému UV záření naše oči. Hlavně rohovku a sítnici. Vždy je důležité dbát na to, aby splňovaly požadavky k prohlášení o shodě a disponovaly CE značkou. Měly by dosednout na hlavu co nejpevněji, aby propouštěly shora a ze stran pouze minimum světelných paprsků.

Injekční léčba zastavuje makulární degeneraci

Asi největší úspěch soudobé moderní medicíny. Léky na zpomalení progrese makulární degenerace skutečně fungují. Dokonce mohou u některých pacientů dokáží zabránit ztrátě zrakové ostrosti. Injekční léčba se podává přímo do sklivce pod lokálním znecitlivěním.

Operace šedého zákalu je nejčastější chirurgickým zákrokem na světě

Operace šedého zákalu (katarakty) jsou nejčastějším zákrokem na operačním sále vůbec. Jen v České republice se ročně provede téměř 100 000 operací katarakty, a to s kvalitou provedení na světové úrovni. Výměna zkalené oční čočky za umělou změní vidění na jasné a nezkalené. Kromě toho může oční lékař také často touto operací  korigovat správné krátkozrakost nebo dalekozrakost.

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..