Několik mýtů o spánku pod drobnohledem

Lis 26 2016

Kolik potřebuje člověk hodin spánku denně? Je normální, že se za noc několikrát probudíme? Spí starší lidé skutečně méně?

Člověk potřebuje osm hodin spánku

senior lady sleeping in garden

Spánek seniorů je neklidnější a má více fází probuzení

Američtí vědci stanovili průměrnou lidskou potřebu spánku na sedm hodin denně. Pokud se cítíte už po šesti hodinách spánku odpočatí a fit, potom máte jednoduše nižší potřebu spánku.

Starší lidé spí méně

V zásadě zůstává osobní potřeba spánku ve stáří nezměněna. Ovšem jen spánek seniorů je neklidnější a má více fázi probuzení a méně fází hlubokého spánku.

Spánek od půlnoci je nejzdravější

Hlavní věcí je, zdali se probudíme ráno odpočatí a zotaveni. Ovšem pravdou je, že se kvalita spánku mění v průběhu noci. Když mezi 22. a 24. hodinou zapneme světlo na nočním stolku, stoupá v krvi hladina spánkového hormonu melatoninu a tělesná teplota klesá. To je dobrým předpokladem pro pevný spánek. Kdo se teprve ve čtyři hodiny ráno vypraví do postele, je dokonce utahaný jako pes, tělesná teplota a hormon kortisol začínají zase znovu stoupat. Tím se stává spánek citlivý na poruchu a mělčí.

Ten, kdo spí v noci dobře, tak se během noci neprobudí

Jde však o to, zdali si spáč vůbec na přerušení spánku druhý den vzpomene. Asi dvacetkrát za hodinu zaznamenají odborníci na EEG stavy krátkého bdění mezi spánkem. Ty stavy jsou zcela normální, i když je sami nezaznamenáme. Kdo si z noci nepamatuje žádné přerušení a v noci nikdy nemusí ven z postele, spí požehnaně.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář