Několik mýtů o tucích

Říj 09 2017

Většina lidí si asi myslí, že tuky mají pro naše tělo jen nepříznivý účinek, a to ten, že se po nich tloustne. Není to ovšem pravda. Jsou velmi důležité pro naše zdraví a jejich příjem by měl být dostatečný.

Je margarín zdravější než máslo?

Rozdíl 35 kalorií kalorií na 100 gramů váhy. Takový rozdíl snad ani nestojí za řeč. Oba druhy tuků, které si natíráme na pečivo, obsahují část vody, především ale tuk. 80 až 83 g na 100 g celkové váhy Kdo si maže na chleba příliš silnou vrstvu, překračuje rychle svůj kalorický limit. Cholesterol je obsažen v másle, ne v margarínu. Odborníci se dnes dívají na tuky jako vedlejší látky obsažené v různých jídlech už ne tak přísně. Nebyla například doložena souvislost mezi spotřebou másla abutter výskytem infarktu myokardu. Můžete si proto vybírat mezi máslem a margarínem. Je vhodné ovšem v jídelníčku pak dodržen tuto zásadu. Pokud se rozhodnete pro máslo, potom byste měli k vaření používat řepkový nebo olivový olej a jíst oříšky. Tyto potraviny jsou zdrojem nezbytných nenasycených mastných kyselin. Margarín je obsahuje v poměrně vyšším množství.

Je při hubnutí tuk tabu?

Není. Tuk je totiž více než jen nezbytná kalorická rezerva pro chudší časy. Kdybychom je i při hubnutí kompletně vynechali v našem jídelníčku, chyběly by nám jednak životně důležité mastné kyseliny, tuky potřebujeme pro tvorbu důležitých hormonů v našem těle. Bez tuků by nemohlo naše tělo zužitkovat vitamíny rozpustné v tucích rozpustné – A, D, E a K.

Rozhodující pro vlastní hmotnost je příjem kalorií. Kdo jí víc, než spotřebuje, přibývá na váze. Odborníci označují potraviny s vysokou hladinou energie, tedy takové, které zabezpečují při konzumaci vysoký příjem kalorií v našem těle. Sem patří uzeniny, sýr, sladkosti, ale také chleba.

Není nad olivový olej

Už v 60. letech minulého století se ukázalo, že výskyt infarktu myokardu na řeckém ostrově Kréta je velmi zřídkavý. Pachatelem byl a je olivový olej, který zde tamější lidé bohatě konzumují. Jednoduché nenasycené mastné kyseliny obsažené v plodech olivovníku, ovlivňují krevní tuky a chrání naše srdce. Kdo vůbec nevyužívá olivový olej jako zdroj tuků, postrádá životně důležité omega-3 mastné kyseliny, které jsou součástí řepkového, lněného, sojového oleje a oleje z vlašských ořechů.

Olivový olej patří k součástem zdravé středomořské kuchyně. Ke zdravé kuchyni patří pestré porce food full of fatovoce a zeleniny, vedle toho hrách, fazole, čočka, pravidelná konzumace ryb, méně červeného masa, nejlépe drůbež. 

Reklama




Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..