Nemoci a poruchy štítné žlázy

Lis 26 2018

Malý a nepatrný orgán štítná žláza se nachází v přední části krku pod hrtanem. Člověk by ji neměl podceňovat. Orgán ve tvaru motýlích křídel produkuje hormony, které jsou mimo jiné důležité pro látkovou výměnu a ovlivňují krevní tlak a činnost srdce.

Odlišné projevy u starší populace

Pokud štítná žláza nepracuje správně, má to vliv na celý organismus. Nedostatečná funkce nebo nemoci štítné žlázy se dají zpravidla léčit, pokud jsou známy. Často se vyskytující únava nebo nervozita ve starším věku není mnohdy spojována s poruchami štítné žlázy. U lidí starších 60 let se přitom postižení štítné žlázy často projevuje jinak než u mladších lidí.

Vyšetřovací metody štítné žlázy

Změny na štítné žláze může lékař nahmatat. K dispozici jsou především tři metody, kterak může lékař zjistit poruchy štítné žlázy.

Hladina hormonu TSH. Samotný hormon TSH reguluje činnost štítné žlázy, která vyrábí hormony trijodthyronin (T3) a thyroxin (T4). Koncentrace hormonu TSH v krvi informaci o možné hypofunkci nebo hyperfunkci štítné žlázy.

Ultrazvuk. Pomocí něj lze rozpoznat objem a tvar štítné žlázy. Zdali je zvětšena nebo zmenšena, zdali se vytváří typické uzle.

Scintigrafie. Při této vyšetřovací metodě obdrží pacient radioaktivní látku (většinou technecium, řidčeji jod), která se kumuluje v štítné žláze. Hyperaktivní buňky štítné žlázy shromažďují zvýšené množství radioaktivně značené látky. Tak může lékař identifikovat uzle, které bývají častou příčinou nadměrné funkce štítné žlázy.
Hyperfunkce štítné žlázy znamená nadbytek hormonů

Nejčastějším probléme se štítnou žlázou je její hyperfunkce. Orgán tvoří nadbytek hormonů a následkem toho se objevují četné příznaky v organismu. Postižení mají často potíže se spánkem, srdeční arytmie, pocity horka. Tyto příznaky jsou u starších osob o něco slabší. Často se projevuje u nich hyperfunkce štítné žlázy jako únava, ztráta hmotnosti nebo poruchy srdečního rytmu.

Tato nadměrná funkce nevymizí zpravidla sama od sebe. Pacientům jsou obvykle předepsány léky označovaná jako tyreostatika, která omezí funkci štítné žlázy. Pomoci může také operační léčba nebo aplikace radioaktivního jódu, pokud léky samotné nevystačí. U starších pacientů se také při hyperfunkci štítné žlázy zvyšuje riziko řídnutí kostí.

Hashimotův zánět štítné žlázy

Jedná se o chronický zánět štítné žlázy. Imunitní systém vytváří protilátky proti vlastní tkáni štítné žlázy a tak ji poškozuje. Objevuje se snížená funkce štítné žlázy a tomu odpovídají i jednotlivé klinické projevy. Na začátku nemoci může dojít také nadměrné funkci, hyperfunkci štítné žlázy. Není jasné, co přesně spouští reakci imunitního systému. Hashimotova tyreoditida, neboli zánět štítné žlázy se může objevit v každém věku. Léčba se provádí prostřednictvím hormonů štítné žlázy.

Nádory štítné žlázy

Nádory štítné žlázy bývají velmi časté a jejich výskyt se zvyšuje s rostoucím věkem. Karcinom štítné žlázy je naproti tomu velmi zřídkavý. V České republice je popisováno až 600 nově zachycených případů karcinomu štítné žlázy ročně a jeho výskyt stoupá. Na tom má svůj podíl především zlepšená diagnostika. Ženy postiženy častěji než muži. Pokud se struma náhle rychle zvětšuje svůj objem, měl by lékař vyloučit karcinom. K diagnostice slouží ultrazvuk a punkce jemnou jehlou. Léčba je většinou chirurgická a potom s radioaktivním jodem.

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..