Nežádoucí účinky léků při onkologické léčbě

Pro 16 2018

Při onkologické léčbě především vlivem chemoterapie a radioterapie se objevují vedlejší účinky. Mezi nejčastější patří vypadávání vlasů, kožní projevy, oslabená imunita, únava, změněný krevní obraz. Vypadávání vlasů bývá často doprovázeno také vypadáváním obočí a řas. To bývá provázeno nepříjemným zatékání potu do očí. Vlasy nezačnou vypadávat hned, nýbrž za několik dnů nebo týdnů po chemoterapii. Ta má negativní účinek na obnovující se buňky vlasového folikulu. Je vhodné si připravit paruku. Zdravotní pojišťovny ji hradí, pokud je předepsána na poukaz. Z praktických důvodů je proto dobré zvolit před léčbou kratší a pohodlnější účes. Po ukončení terapie začnou vlasy opět růst. Vyžadují speciální péči. Je vhodné na ně používat speciální jemné šampóny, jemně je sušit, nebarvit, nefénovat, nechodit na trvalou a nenatáčet. Znovu narostlé vlasy by měly být chráněny před přímým sluncem a mrazem.

Aby se částečně zabránilo vypadávání vlasů, používají se na některých pracovištích přístroje na chlazení vlasové části hlavy. V ozařované oblasti dojde vlivem chladu ke stažení cév a zpomalení metabolických pochodů v pokožce. Tak se sníží působení onkologických léčiv na vlasy. Chlazení se provádí 30 minut před zákrokem, během zákroku a ještě 1-2 hodiny po ukončení aplikace.

Důležité je postarat se o obranyschopnost těla 

Onkologičtí pacienti mají oslabenou imunitu. Ta souvisí s podáváním protinádorových léčivm, ale také s postupem

Pills and vials on white background

invazívního nádoru. Při onemocnění také dochází k narušení mechanických bariér – kůže a sliznice, které pak bývají snadným vstupem infekce do těla. Uvádí se, že 40-60 % onkologických pacientů umírá na komplikující infekci. Imunitě je potřebné věnovat pozornost. Pacient by měl pravidelně odpočívat a spát. Měl by jíst pestrou stravu, bohatou na vitamíny a minerály. Neměl by přicházet do styku s jinými lidmi, kteří onemocněli infekcí. Důležité je dbát na pravidelnou hygienu. To platí i pro blízké, kteří o něj pečují. K posílení imunitního systému lze doporučit některé doplňky stravy, které mají ovšem čistě doplňkový charakter, jako např. přípravky s obsahem echinacey. 

Text článku pokračuje po inzerciPozor na vliv antioxidantů při protinádorové léčbě 

Podávání antioxidantů mívá preventivní účinek, pomáhá tedy onkologickému onemocnění předcházet. Během chemoterapeutické a radiační léčby však naopak antioxidanty nepomáhají. Působí totiž proti prooxidačnímu účinku onkologické léčby.  Ionizace při radioterapii a metabolické pochody při chemoterapii totiž vytváří volné kyslíkové radikály, které ničí nádorové buňky. Proto je by měli pacienti podstupující tuto léčbu začít užívat antioxidanty až po ukončení protinádorové terapie.

 

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..