Nežádoucí účinky u léků proti bolesti

Čvn 10 2017

Ten, kdo užívá pravidelně užívá léky proti bolesti, by se měl zajímat o jejich případné nežádoucí účinky.  Nejlépe přímo při jejich koupi v lékárně. Některé léky proti bolesti, tzv. analgetika, jsou v lékárně k dostání bez receptu. Dlouhodobé nebo časté užívání se tedy nedoporučuje a léky by měly být velmi obezřetně. Hlavně u starších lidí. Bolest není specifickým příznakem určité konkrétní nemoci. Jako příznak bývá pro mnoho onemocnění nespecifická. Je ovšem varovným signálem říkajícím o našem tělu, že s ním něco není v pořádku. Z toho důvodu by se měla příčina bolesti řešit.

Některé látky proti bolesti ovlivňují vlastnosti krve, především jejich naředění

Různé látky působící proti bolesti mohou vyvolávat odlišné nežádoucí účinky. Látky jako je kyselina acetylosalicylová, diklofenak, ibuprofen, naproxen ve vysokých dávkách nařeďují krev, působí jako prevence srážení krve v cévách, tedy proti vzniku krevní sraženiny neboli trombu. Nejvíce je tento účinek rozvinut u kyseliny acetylsalicylové (paracetamolu). U krvácejících ran, někdy také po zraněních, není tento lék proto lékem první volby.

Při delším užívání lze navíc očekávat potíže se žaludkem, zvláště u citlivých lidí už po několika tabletách.

Pills macro

Pills macro

Navíc analgetika omezují ve vyšších než doporučených dávkách účinek některých léků, např. ke snížení krevního tlaku. Ten, kdo užívá analgetika často, může měnit podle předpisu lékaře své dávkovací schéma. Některá analgetika mohou u predisponovaných pacientů vyvolat zúžení průdušek nebo astma. Hovoříme o tzv. analgetickém astma.

Dbát na interakce s jinými léky

 Starší lidé by se měli o případných nežádoucích účincích léku vzhledem k nemoci, která u nich probíhá nebo dalším zdravotním indispozicím, poradit s lékárníkem. Ten pro ně může vybrat vhodný lék. Kromě toho by měli pacienti dbát na možné kontraindikace. Při určitých nemocech nesmějí být léky proti bolesti přijímány. V případě nejistoty je lepší se zeptat lékaře.

Paracetamol může být od určité dávky toxický pro játra. Je proto důležité nepřekročit denní povolené množství. To je u dospělých a dospívajících nad 40 kg 3 g denně. Pokud nejsou u pacientů hodnoty jaterních testů v pořádku, používá-li pacient často alkohol nebo přijímá jiné léky, které představují zátěž pro játra, platí při příjmu tohoto léku nejvyšší opatrnost. U nich by denní dávka neměla překročit více než 60 mg/kg/den.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..