Nordic Walking aneb severská chůze pro seniory

Úno 18 2019

Nordic Walking neboli severská chůze vznikla pravděpodobně tak, že při jednom závodě v běhu na lyžích na počest národního sportovce a profesora Lauri „Tahko“ Pinkaly běželi závodníci jen tak bez holí. V ten den roku 1988 tenkrát nebylo dost sněhu. Závod se tak jevil jako lehce kuriózní. Běžci na lyžích bez lyží. Brzy se ukázalo, že samotná chůze s holemi zlepšuje fyzickou kondici a ve srovnání s chůzí bez holí má na lidský organismus ještě pozitivnější účinky.

Severská chůze představuje několik výhod:

– Představuje aktivní trénik kardiopulmonálního systému.

– Při správné technice je tepová frekvence vyšší o 40 až 50 procent ve srovnání s chůzí bez hůlek.

– Představuje alternativní metodu rehabilitace hlavně u lidí s nemocemi plic.

– Působí pozitivně na psychiku, protistresově.

– Uvolňuje bederní, krční a hrudní páteř při minimální zátěži.

– Posiluje svalstvo horních končetin a ramenních pletenců.

– Ulevuje nosným kloubům, protože hole změkčují nárazy paty na zem.

– V neposlední řadě má výhodu společenskou. Lze chodit společně ve skupince  kamarádů a přátel.

– Vybavení na severskou chůzi je levné.

Svou podstatnou roli pro správné provádění severské chůze hraje i materiál, z kterého jsou hole vyrobeny. Vedle trvanlivosti a odolnosti materiálu, jsou výběrovým kritériem rozměry a  možnost připoutání ke končetině. Délka holí pro Nordic Walking se pohybuje v rozmezí  1 až 1,4 metry. Výrobci nabízí v tomto výběru nastavitelnou délku holí, tak aby byly zabezpečeny optimální podmínky pro individuální výšku těla.

Materiál holí

Lehké materiály, z nichž jsou hole vyrobeny, jsou vhodné zvláště pro seniory. Lehkost materiálu namáhá minimálně ruce a svalstvo ramenního kloubu. Vlastní váha holí zatěžuje chodce minimálně. Pocit únavy se nedostavuje rychle a chůze přináší daleko více zábavy.

Reklama
Lehkými materiály jsou například hliník a kvalitní materiálové směsi. Při závěrečné fázi  výroby je skelné vlákno spojeno se speciální částí z karbonu. Obzvlášť drahé a enormně lehké hole jsou vyrobeny právě z plnohodnotného karbonu.

Hliník má tu výhodu, že představuje cenově výhodnou variantu. Výšková třída od 1 do 1,1 metru je vyrobena pouze z hliníku. Na druhou stranu má tento materiál tu nevýhodu, že se velmi rychle zdeformuje a proto bych ho nedoporučoval aktivnějším a silnějším seniorům. Pro tyto přátele chůze, kteří jinak dávají přednost výšce od 1,15 metru, bych doporučil hole s vyšším obsahem karbonu. Tyto hole jsou odolnější a snesou také vyšší zátěž.

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..