Nová metoda v léčbě mozkové mrtvice – větší šance na přežití

Srp 21 2016

 

Každý rok postihne mozková mrtvice asi 50 tisíc Čechů. Asi deset tisíc z nich na ni umírá. Třetina ze všech postižených si odnese trvalou invaliditu. Standardní léčbou je aplikace léků do žíly, které kolují v těle a rozpouštějí krevní sraženinu. Jedná se o tzv. žilní trombolýzu. Asi třetina trombů, neboli krevních sraženin, se nachází v jedné z velkých mozkových tepen. Nová léčebná metoda, mechanická trombektomie, představuje přesně zacílenou léčbu. Z oblasti třísla je do postižené tepny zaveden katetr, který na konci obsahuje speciální košík. Ten dokáže v tepně krevní sraženinu zachytit a vytáhnout ven.

Časové okno se zvyšuje na šest hodin

Lidé postižení mozkovou příhodou by měli být do čtyř a půl hodiny od objevení se příznaků převezeni na specializované pracoviště, které zahájí léčbu. Čím dříve je pacient hospitalizován, tím se šance na přežití zvyšuje. U mechanické trombektomie je šance na přežití do šesti hodin od zahájení léčby 80 až 85 procent. Šance na přežití a zabránění trvalé invalidity je zde tedy podstatně vyšší než u klasické léčby. Zákrok prodělalo v ČR předloni 576 pacientů, vloni už 822. Tato moderní metoda už získala dostatečné vědecké uznání. Očekává se, že by mechanickou trombektomii mohlo do budoucna podstoupit až dva tisíce pacientů ročně. Celkový počet zákroků je však omezen počtem lékařů, kteří jsou schopni zákrok provést. Takových lékařů je pouze několik desítek. Jedná se o vysoce speciální zákrok prováděný pouze ve specializovaných centrech.

Na hlavu nás předhání pouze Německo

ČR patří mezi země s nejvyšším počtem takto prováděné léčby iktu (cévní mozkové příhody) na světě. V počtu zákroků na hlavu je před námi pouze Německo. Specializovaných iktových center je u nás 32. Nicméně zákrok jsou lékaři schopni provést zatím pouze ve velkých městech. Moderní metodu mechanického odstranění krevní sraženiny provádějí kromě čtyř pražských a dvou brněnských nemocnic také v Hradci Králové, Ústí nad Labem, Liberci, Plzni, v Ostravě, Olomouci a Českých Budějovicích.

Od prvních příznaků mrtvice odumře každou minutu asi 1,9 miliónu neuronů

O osudu lidí s mrtvicí rozhodují minuty. Svědčí o tom i fakt, že každou minutu odumře asi 1,9 miliónu neuronů a asi 12 kilometrů vláken, která neurony spojují. Závažnost následků je tím větší, čím větší prodleva nastala. “Volat záchranku by měl proto každý, kdo zjistí, že mu spadne koutek, když se usměje. Nebo se mu celá část obličeje hýbe méně. Předpaží-li ruce, jedna ruka po zhruba pěti sekundách poklesne nebo s ní nelze hýbat vůbec”, jak radí šéf Kliniky zobrazovacích metod FN Motol Miloslav Roček podle MF Dnes.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..