Nová ministerská vyhláška na obzoru – lázně už za své

Dub 01 2011

Ministerstvo zdravotnictví zvažuje vytvoření nové vyhlášky, která by výrazně omezila úhradu lázeňské péče. Do lázní by se tak už nejezdilo lidově “na křížek”, kdy byla lázeňským hostům poskytována plná úhrada pobytu včetně léčebných procedur, ale klienti by si museli převážnou část pobytu hradit ze svého.

Pojišťovny hradí každý rok lázně zhruba za 3 miliardy korun. Novou vyhláškou chce ministerstvo ušetřit polovinu této sumy.

V ČR je kolem devadesáti lázeňských středisek, které poskytly v roce 2010 svoje služby 675 tisícům klientů. Část z toho byli zahraniční hosté. Průměrná doba lázeňského pobytu se počítá na tři týdny a vyjde na 20 tisíc korun. Tato částka zahrnuje ubytování, stravování “all inclusive” a předepsané léčebné procedury.

V posledním desetiletí se však terapeutické postupy u nemocí, na které se většinou vypisovaly lázně změnily, a medicína je dnes trochu někde jinde. Pro řádnou rekonvalescenci má smysl lázeňská péče pouze u vybraných diagnóz. Ministerstvo hodlá seznam diagnóz, na které se lázně udělují projít a zrevidovat. Dle odborníků nemá například smysl poskytovat lázeňský pobyt po operacích, u kterých došlo k zprůchodnění tepen. Pacienti se dnes po tomto zákroku dostávají do života daleko rychleji než v minulosti. Poskytování lázní má význam u pacientů po velkých operacích, kteří vyžadují pravidelnou rehabilitaci.

Převážná část lázeňských středisek se však v minulosti výrazně komercionalizovala a značná část jejich klientů je zvyklá si pobyt v lázních hradit. Po omezení úhrad lázeňské péče by tedy lázně neměly přijít o svou klientelu.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..