Nové poradny s lékaři / Laserové operace očí

Úno 11 2020

Odpovídá MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha

Nedávno jsem oslavil 46. narozeniny a v posledních měsících pociťuji, že se mi zhoršuje zrak. Má to souvislost s přibývajícím věkem?

Zraková ostrost dosahuje maxima ve třiceti letech a udržuje se dlouho na vysoké úrovni. Až do 45. roku života hovoří odborníci o tzv. refrakčně stálém období, postupně dochází ke snižování výkonu akomodačního procesu. Akomodace zajišťuje schopnost vidět ostře předměty, které se nachází v různé vzdálenosti od nás. V průběhu stárnutí dochází ke slábnutí akomodačního výkonu (již od útlého mládí), což kolem 45 roku života většinou vyústí k projevu presbyopie a nutnosti použít brýlovou korekci na čtení. Ve věku 70 let pozbývá akomodační proces funkčnosti, protože akomodační amplituda se u takových věkových hranic přibližuje nule. Nároky kladené na zrak jsou stupňovány s velmi rychlým rozvojem výpočetní technologie, častějším používáním tabletů, mobilů a čteček.

Pořídil jsem si multifokální brýle, ale stále si na ně nemohu zvyknout. Je to obvyklé?

MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha

Speciálně muži si v 80 procentech případů na multifokální brýle nezvyknou. Naši pacienti, muži i ženy, si také stěžují, že se jim při větší fyzické aktivitě hýbe prostor a mívají při ní bolesti hlavy. Stěžují si i na neustálou potřebu vyměňovat multifokální brýle za speciální brýle určené k práci s počítačem.

Podle čeho si mám vybrat dioptrické kontaktní čočky? Když si pořídím levné, může mi to nějak uškodit?

Podle výzkumu České kontaktologické společnosti vybírá celá čtvrtina uživatelů kontaktní čočky pouze na základě nízké ceny. Čočky pochybného původu zakoupené bez konzultace s lékařem však mohou způsobit nevratné poškození zraku. Při výběru kontaktních čoček je nutné znát zakřivení oka, jeho průměr a také ohniskovou vzdálenost. Ta je však jiná než u brýlí. Navíc existuje řada různých typů kontaktních čoček, které se liší materiálem, obsahem vody, konstrukcí i dobou nošení. Jejich výběr je vždy individuální a je nezbytné jej konzultovat s očním lékařem.

Jaké komplikace mohou být spojeny s užíváním kontaktních čoček?

Podle lékařských studií má alespoň jednu komplikaci spojenou s užíváním kontaktních čoček 60 % jejich nositelů, řada z nich proto musí jejich nošení přerušit a jsou potom odkázáni na brýle nebo na laserovou operaci. Přestože jsou kontaktní čočky měkké, stále je to cizí tělísko, na které oči reagují. Příčinou diskomfortu jsou nejčastěji sezónní alergie, nečistoty, prach, přílišné horko nebo suchý vzduch, ale i ztráta tekutin a větší spotřeba kyslíku při sportu. Oči se mohou zdát čočkami chráněny, avšak výsledky laboratorních stěrů ukázaly, že pod čočkami se nejčastěji vyskytují stafylokoky, streptokoky a pseudomonáda. Množí se zde především kvůli překračování doby doporučeného nošení či nedůsledné hygieně.Proč lidé nejčastěji podstupují laserovou operaci očí?

Operovat lze krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus, vetchozrakost a další vady. Mezi nejčastější oční operace u pacientů ve věku od 18 do 40 let patří právě laserové odstranění dioptrií.

Jakým způsobem funguje laserová operace očí?

V současnosti nejmodernější metodou je odstranění nejen dioptrií, ale i šedého zákalu tzv. femtosekundovým laserem. Princip laserové korekce dioptrií spočívá v úpravě tvaru oční rohovky takovým způsobem, aby výsledný obraz byl přesný a ostrý. Laser přitom dokáže pracovat uvnitř rohovky bez toho, aby ji jakkoli porušil.

Kolik laserová operace očí stojí?

Kvalitní laserovou operaci obou očí včetně předoperačního vyšetření a pooperační péče lze pořídit za 40 tisíc korun. Tedy za třetinovou cenu oproti dvacetiletému nošení kontaktních čoček, ovšem s tím rozdílem, že zákrok vyřeší oční vadu jednou provždy. Při rozložení počátečních vysokých nákladů do deseti let vychází laserová operace na zhruba 330 Kč měsíčně. Při rozložení na dvacet let činí náklady na operaci 5 korun a 50 haléřů denně.

Našla jsem na internetu nabídku levnější operace očí. Jak je to možné?

Ráda bych varovala pacienty před podezřele levnými nabídkami zákroků, se kterými se v poslední době doslova roztrhl pytel. Nízká cena je sice lákavá, ale může být počátkem nepříjemných a vleklých zdravotních komplikací. V žádném případě totiž nepokryje náklady na skutečně špičkové a zkušené lékaře, na kvalitní přístroje, a především na předoperační a pooperační péči.

Inzerce
Jak dlouho trvá předoperační vyšetření?

Opravdu kvalitní vyšetření očí před operací trvá minimálně dvě hodiny. Musí totiž odhalit i skryté oční vady, které by na výsledek operace mohly mít negativní vliv. Nedávno k nám přišla na konzultaci pacientka, která podstoupila na zahraniční klinice operaci s nedokonalým předoperačním vyšetřením, kdy jí nebylo provedeno takzvané vyšetření v cykloplegii, neboli rozkapání očí. To je při tom před operací naprosto zásadní. Lékaři tak špatně diagnostikovali oční vadu, nyní pacientka špatně vidí na dálku i na blízko, ale odoperovanou rohovku jí už nikdo nevrátí a ponese si, pravděpodobně, doživotní následky.

Mohu v jeden den postoupit předoperační vyšetření i samotnou operaci?

To není možné. Pokud tento postup některé kliniky umožňují, je to známkou nekvalitního přístupu. Kliniky se tváří, že pacientovi šetří čas, ale přitom jen hazardují s jeho zdravím. Při nezbytném rozkapání očí během předoperačního vyšetření dojde k uvolnění svalu, který drží oční čočku a s jehož pomocí oko zaostřuje. Toto vyšetření umožní odhalit i skryté oční vady. Ale rozkapané oko se vrátí do původního stavu až po 24 hodinách a teprve potom je možné laserovou operaci provést.

Jaké jsou nejmodernější technologie v oblasti laserových operací? A za jak dlouho se můžu vrátit zpět ke svým koníčkům a práci?

V případě dioptrických vad jsou světovým trendem precizní a bezpečné zákroky prováděné femtosekundovým laserem, jejichž výhodou je rychlá rekonvalescence a téměř okamžitý návrat k běžným činnostem. Nové operace typu NeoSMILE 3D umožňují upravit dioptrie pomoci 3D femtosekundového laseru, který odstraní dioptrie velmi šetrným způsobem bez narušení pevnosti rohovky. Pacient se tak prakticky hned druhý den vrací do normálního života a už za dva týdny se může například koupat. To bylo u starých metod nemyslitelné. Ale tyto špičkové zákroky rozhodně není možné provést za pár tisíc korun. Lidé by si měli uvědomit, že šetřit na vlastním zdraví se rozhodně nevyplácí. A to nejen u očí, ale prakticky u veškeré zdravotnické péče.

Jak dlouho zákrok trvá?

Výhodou laserové operace za pomoci nejmodernějších přístrojů je nejen rychlost rekonvalescence, ale i samotného zákroku, který trvá pouze v řádu minut.

Je zapotřebí po laserové operaci nadále korigovat zrak – budu potřebovat brýle, když se například zešeří?

Po operaci již není zapotřebí nadále nosit brýle nebo kontaktní čočky. Zrak se díky zákroku opět vrátí do skvělé kondice a bude spolehlivý a ostrý ve kteroukoliv denní i noční dobu.

 

Odpovídá doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka kliniky NeoVize Brno

Proč je zapotřebí pravidelně absolvovat návštěvu očního lékaře?

Navštívit očního lékaře by měl každý, kdo má potíže se zrakovou ostrostí na dálku nebo nablízko. Prohlídka slouží nejen k vyšetření dioptrií, ale i k prevenci závažných očních chorob jako je například zelený zákal, který probíhá dlouho bez příznaků a pacient jej sám neodhalí. Léčbu je v tomto případě nezbytně nutné zahájit včas.

Přemýšlím o tom, že podstoupím laserovou operaci očí. Na co si mám při výběru kliniky dávat pozor?

doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka kliniky NeoVize Brno

Než se rozhodnete, kde operaci podstoupíte, zjistěte si, kolik takových zákroků ročně konkrétní kliniky provádějí, jak dlouho probíhá vstupní a předoperační vyšetření, jak zkušený je operatér a jakým a jak rychlým laserem bude operaci provádět. Určitě také zjistěte, co všechno vám oční klinika nabídne v rámci pooperační péče a na co všechno poskytuje záruku. To vše totiž zásadně ovlivňuje kvalitu vašeho vidění do budoucna.

Z čeho mají pacienti před laserovou operací největší obavy?

Z operace očí má strach třetina pacientů. Polovina se obává finanční náročnosti a zároveň výsledného efektu. Některé z nich zase kromě ceny zákroku nic jiného nezajímá. Na operaci jdou s automatickým očekáváním kvalitní péče a zásadní změny svého zdravotního stavu. Pak bývají výsledkem operace zklamáni a přístupem kliniky zaskočeni.

Pro koho není laserová operace vhodná?

Laserová operace není vhodná za každé situace – podstoupit ji nesmí pacienti s celkovým onemocněním, například diabetem. Pro oči s vadou nad -10 dioptrií či nad +5 dioptrií je zase vhodnějším řešením implantace nitrooční čočky.

Co všechno obnáší předoperační vyšetření a jak probíhá?

Prvním krokem vyšetření je zpracování celkové zdravotní a oftalmologické anamnézy pacienta. Následuje měření na speciálních přístrojích, při kterém oftalmolog změří dioptrickou vadu, zakřivení a tloušťku rohovky, nitrooční tlak a další parametry. Poté přichází na řadu optometrista. Ten se zaměřuje na zrakovou ostrost a spolupráci obou očí, sleduje oční dominanci, rovnováhu okohybných svalů a schopnost prostorového vidění, případně kontrastní citlivost. Sestra pacientovi v této fázi ještě rozkape oči, aby došlo k rozšíření zornic. Přibližně čtyřicet minut po aplikaci kapek lékař pomocí štěrbinové lampy, která je k oku velmi šetrná, prohlédne oční pozadí. Rozkapání rovněž dočasně vyřadí z funkce zaostřovací sval oka, který může imitovat dioptrickou vadu. Speciální přístroj změří dioptrické hodnoty během rozkapání a lékař je tak může porovnat s dioptriemi naměřenými předtím. Díky tomu může odhalit skrytou oční vadu. Měření dioptrií bez rozkapání proto rozhodně není spolehlivé a může zapříčinit zásadní chybu, na kterou pacient doplatí ještě horším viděním než před operací. Poté následuje pohovor s oftalmologem – je důležité, aby chirurgický výkon odpovídal nejen zdravotnímu stavu a každodenním potřebám pacienta, ale také splnil jeho očekávání. Lékař vás seznámí s průběhem zákroku a na závěr vyberete nejvhodnější termín.

Kdy mohu podstoupit samotnou operaci?

Operace může proběhnout už v následujících dnech, ale nikdy by se neměla provádět ve stejný den jako předoperační vyšetření, protože oko se po rozkapání vrátí do původního stavu až za zhruba čtyřiadvacet hodin.

Co mě čeká po zákroku?

Více než 90 procent nitroočních zákroků se dnes provádí ambulantně. Pokud nebudete mít žádné komplikace, odejdete ještě týž den s doprovodem domů. Na kontrolu půjdete hned druhý den, pak za týden, a ještě za měsíc. Záleží samozřejmě na typu zákroku.

Je možné, že můj zrak s přibývajícím věkem zhorší a budu muset podstoupit další operaci?

Může se stát, že s věkem je nutné i po úspěšné operaci doladit dioptrický stav očí dalším laserovým zákrokem. Pro tento případ byste se měli informovat, zda vám klinika v rámci záruky provede doplňkovou operaci zdarma. Dokorekcí se totiž může původní cena zvednout až na dvojnásobek! Vyberte si proto takové pracoviště, které vám poskytne zdarma doživotní záruku laserové chirurgické péče při případné další progresi dioptrické vady. Vyhnete se zklamání i nepříjemným zdravotním komplikacím.

Jaké následky může mít zanedbané předoperační vyšetření či pooperační péče?

Buď dioptrická vada není odstraněna celá a zákrok je nutné opakovat nebo došlo k odstranění dioptrií navíc, a na oku se projevila opačná vada. Dokorekce je pak velmi složitá, pacientovi zůstanou brýle do dálky nebo do blízka. Pokud se projeví neodhalené onemocnění sítnice (trhlina, odchlípení sítnice, krvácení do sklivce apod.), zrak se může radikálně zhoršit a hrozí dokonce i oslepnutí.

 

Odpovídá MUDr. Jana Mikšovská, oční lékařka kliniky DuoVize

Jak vzniká krátkozrakost?

MUDr. Jana Mikšovská, oční lékařka kliniky DuoVize

U krátkozrakých dochází k atrofii akomodačního svalu, následkem čehož nevzniká při práci do blízka ostrý obraz. Opětovně to může vést k progresi krátkozrakosti. Některé teorie také zmiňují vliv nitroočního tlaku na prodlužování očního bulbu, což také může být důvodem nárůstu krátkozrakosti.

Co mohu udělat pro to, aby se mi krátkozrakost nezhoršovala?

Důležité pro oční pohodu a snížení rizika progrese krátkozrakosti je zejména správné vykorigování refrakční vady, ať již brýlemi, kontaktními čočkami anebo laserovým refrakčním zákrokem.

Jak dlouho se již refrakční laserové operace provádějí?

Již více než dvacet let se provádí refrakční laserové operace, jejichž spolehlivost dokazuje přes 35 milionů operací provedených do roku 2010 po celém světě.

 

 

 

Adéla Steinová | PR manager

+420 775 014 300

 

 

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.