Nutriční nápoje pro seniory

Úno 13 2013

Lidé ve vysokém věku konzumují nutriční nápoje jako doplněk ve svém plánu zdravé výživy. Často je to z důvodu, že normální příjem potravy ústy je pro ně obtížný. Samotná chuť nebo konzistence jídla jim někdy může komplikovat jejich správné stravovací návyky. Nutriční nápoje by proto měly zabezpečit, aby starším lidem nechybělo v jídelníčku vyvážené množství  nezbytných neboli esenciálních látek jako jsou vitamíny, stopové prvky a aminokyseliny.

Na trhu existuje velké množství nutričních nápojů. Je vhodné zkontrolovat si jejich složení při pohledu na balení nápoje a ujistit se tak, že skutečně získáváte potřebné živiny v optimálním objemu. Výčet látek je řazen podle množství  obsaženém v balení. Od nejvyššího k nejnižšímu. Zjistíte tak lehce i celkovou kalorickou hodnotu nápoje. Zkontrolujte před konzumací  nápoje, že získáváte opravdu denní  doporučené  množství minerálů a vitamínů a jaké procento zastupují tyto látky v denním příjmu potravy.  Tato kritéria jsou důležitá pro nákup správného nápoje.

S věkem se snižuje chuť k jídlu

Jak lidé stárnou, mohou ztrácet chuť k jídlu. Stravu považují za něco, kvůli čemu zůstávají naživu, ne jako něco, z čeho by se měli těšit. Navíc jak tělo stárne, mnohé potraviny, které byly favoritem v jídelníčku v minulosti, jsou pro starší lidi obtížně stravitelné. Výsledkem je pak pálení žáhy nebo problémy s trávením typu zácpy nebo průjmu. Starší lidé následně odmítají například ovoce a zeleninu, které jsou pro ně naopak důležité. Právě pití nutričních nápojů zabezpečí starším lidem, aby dosáhli minimálního požadovaného množství příjmu ovoce a zeleniny bez toho, aby konzumovali stravu, která jim může působit nepříjemnosti až  bolest.

Výhoda nutričních nápojů pro seniory

VitaAktiv

Nutriční nápoje mají svůj význam pro dostatečný příjem živin u seniorů, kteří mají omezení při konzumaci ústy (např. nedostatečné žvýkání)

Pro starší lidi jsou lehce stravitelné. Od té doby, co jsou tekuté, odpadá potřeba žvýkání. Žvýkání může být obtížné pro seniory, kteří nosí zubní náhrady. I když pozře starší člověk například 2 nápoje denně, s největší pravděpodobností nepřekročí maximální množství kalorií, které by jinak dodal svému tělu při dietě, která sestává z ovoce, zeleniny, celozrnného chleba a cereálií, rybího nebo libového masa. Nutriční nápoje jsou pro seniory dobrá alternativa, protože si většinou oblíbí jejich chuť.

Na co si dát pozor!

Ani senior by však neměl brát nutriční nápoje jako hlavní zdroj potravy. Měl by se snažit mít vyváženou stravu, tak aby získával hlavně minerální prvky a vitamíny z klasické stravy. Vždy je však dobré počítat kolik kalorií dostanete do svého těla z nutričního nápoje, abyste zbytečně nepřekračovali  svůj optimální denní příjem kalorií.

Autor: -jpo-

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..