O inkontinenci je třeba mluvit

Čvc 23 2018

Nikdo nehovoří rád o potížích spojených s inkontinencí moče. A to ani před lékařem mezi čtyřma očima. Tento problém spojený s neudržením moči nebo stolice se přitom dá dobře řešit. Představuje společenský problém, o kterém se hovoří těžko. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace trpí inkontinencí moči přibližně 5-8 procent obyvatelstva ve všech zemích světa. Uvádí se, že stresovou inkontinencí moči trpí asi 20 procent žen ve věku kolem 45 let. Prevalence, tedy poměr počtu trpících danou nemocí a lidí v populaci, stresové inkontinence moči stoupá s svedeni po toaletevěkem, s maximem výskytu v páté dekádě a s druhým vrcholem výskytu mezi osmou a devátou dekádou. Jaké je přesné číslo však nevíme. Postižení většinou ze studu mlčí.

O inkontinenci se hovoří, když člověk není schopen kontrolovat vyprazdňování močového měchýře nebo trávicího ústrojí a nekontrolovaně odchází moč nebo stolice. Tento problém postihuje postižené během všedního dne. Obávají se, že se na cestě, např. v hromadné dopravě, ocitnou v nepříjemné situaci a před ostatními lidmi se zkompromitují. Vede to k tomu, že svůj vlastní domov pak opouštějí pouze v nejnutnějších případech a jejich společenský život se tak stále více omezuje.
Podle příčiny rozlišují lékaři různé formy močové inkontinence.

Mezi tři nejčastější patří:

Stresová inkontinence. Při ní jsou svěrače měchýře velmi slabé. K inkontinenci dochází při náhlém zvýšeném nitrobřišním tlaku.

Urgentní inkontinence. Může být následkem zánětu močových cest nebo zvětšené prostaty nebo následkem nervového postižení. Při ní je močových měchýř hyperaktivní a vysílá předčasně signál k vyprázdnění.

Smíšená inkontinence. Je mixem stresové a urgentní inkontinence.

Při inkontinenci stolice se rozlišují tři stupně. Záleží na tom, zdali má postižený pouze větry (stupeň 1), tekutou stolici (stupeň 2) nebo tuhou stolici (stupeň 3), kterou nemůže zadržet.

Při inkontinenci existují různé možnosti řešení. Které jsou vhodné, závisí na příčinách, jež mají za následek poruchu vyprazdňování. První zastávkou na cestě k řešení je váš lékař. Ten může následně zažádat o vaše vyšetření ve specializované poradně.

Co pomáhá, čeho se vyvarovat

Trénink svalů pánevního dna. Cílené procvičování svaloviny pánevního dna může pomoci hlavně u stresové inkontinence, mnohdy se může stav zlepšit rovněž u urgentní inkontinence.

Hubnutí. Nadváha je faktor, který může přispívat negativně k inkontinenci. Odbourání zbytečných kil navíc může vést částečně ke zlepšení.

Různé léky pomáhají při hyperaktivním měchýři, které dokáží snížit napětí svaloviny močového měchýře. Uplatňují se u urgentní inkontinence. Užívaní těchto léků do určité míry komplikují nežádoucí účinky, jako je suchost v ústech a zácpa. Neexistuje zatím dostatečně účinné léčivé přípravky u stresové inkontinence.

Trénink močového měchýře. Hyperaktivní měchýř se potřebuje znovu učit tlak moči lépe kontrolovat a ne hned při první impulsu povolit močení. K tomu slouží speciální cviky, které se nazývají Kegelovy nebo tzv. biofeedback. K reedukaci močového měchýře, tedy jeho opětovnému učení, slouží i elektrostimulace.

Tekutiny, strava. Měli bychom omezit příjem tekutin, omezit nápoje, které obsahují kofein – čaj, káva a další, které působí močopudně. Zvýšený příjem vlákniny zvyšuje objem stolice. To může zlepšit inkontinenci stolice. Je lepší se rovněž vyhnout nadýmavým jídlům.

Operační léčba se uplatňuje u stresové inkontinence. Spočívá například v zavedení umělého močového svěrače. V poslední době se začínají více využívat vaginální pesary, které upravují anatomické poměry pánve a zvyšují výtokový odpor močové trubice.

Vedle léčebných metod se také využívají různé pomocné prostředky, které zlepšují kvalitu života lidí s inkontinencí. Patří sem různé dámské nebo pánské spodní inkontinenční prádlo a inkontinenční vložky. V řešení inkontinence se také uplatňuje tzv. mikční karta nebo deník. Mapuje, jak často pacient pije a jaká je frekvence močení. Pomáhá lépe postižení diagnostikovat. Rozpozná funkční kapacitu močového měchýře. Zároveň také může vyloučit noční močení, které jinou příčinu.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.ne

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..