Ochranu před nemocemi představují i trénované svaly

Zář 08 2017

Posilování svalů se vyplácí v každém věku. Pokud pociťujete, že vaše chůze už není tolik jistá a že cítíte tuhost a omezenou pohyblivost v kyčlích, je to tím, že vaše svaly jsou nedostatečně namáhány a bylo by vhodné je rozumně zatěžovat. Pravidelné cvičení je důležité i ve vyšším věku, protože přispívá k tomu, že se cítíte déle fit a sebejistěji. Můžete dokonce odolávat lépe takovým chronickým neduhům, jako je cukrovka nebo řídnutí kostí. Ale pozor! Před každým cvičením je důležité rozcvičení, které tak snižuje riziko úrazu a poškození. Naše svaly, srdce a cévy připravujeme na zátěž. Pro vyšší věk je důležité, aby cvičení trvalo delší dobu a jeho intenzita byla nižší. Za základní dobu cvičení na den se počítá 30 minut. Cvičení by mělo být pravidelné. A nejlépe každý den.

Nemoci srdce

Kdo posiluje svaly dolních končetin, ulehčuje vlastnímu srdci, protože srdce se pak při tělesné zátěži Senior Man Working With Weights In Gymméně namáhá. I puls a tlak krve se zvyšují při tělesné zátěži méně. Lidé s nemocemi srdce by se měli vyhnout příliš silnému tlačenému dýchání a radši provádět dvanáct opakování s menší zátěží než osm opakování cviku s vyšší zátěží. Oslabený organismus toleruje podle svých možností individuálně stanovenou zátěž, srdeční sval má dokonce schopnost vhodně zvoleným tréninkem postupně zvyšovat svoji výkonnost.

Diabetes mellitus 2. typu

Jedna studie provedená v USA zjistila, že muži, kteří pětkrát do týdne prováděli půlhodinová svalová cvičení, snižují riziko onemocněním cukrovkou asi o 34 procent. To ukazuje studie provedená v USA. Při objemnější svalové hmotě zřejmě tělesné buňky reagují citlivěji na inzulín.

Osteoporóza neboli řídnoucí kosti

Dochází ke snížení obsahu minerálních látek ve struktuře kosti, kostní tkáň má sníženou schopnost novotvorby a dochází k snížení hustoty kostní hmoty. Všechny tyto faktory přispívají ke zvýšené lomivostí kostí. Ke zlomeninám nedochází pouze při pádu, ale i při nadměrné námaze, označované jako únavové zlomeniny. Posilování svalů chrání mnohdy proti riziku zlomenin dvojnásobně ve srovnáním s užíváním tablet proti odbourávání kostí.

Bolestivé klouby

Pokud máte potíže s klouby nebo trpíte na bolesti dolních končetin, je pro vás vhodná jízda na kole, rotopedu a plavání. Pohyby při plavání jsou navíc spojovány s pravidelným dýcháním. Účinné je i šlapání vody a střídání jednotlivých plaveckých stylů. Svou roli sehrávají i odpočinkové pauzy na plovárně, kdy se můžete vydýchat do vody a procvičit kyčelní a kolenní svaly.

Rizika během operace

Po operaci nastává nebezpečí vzniku krevní sraženiny. O to více je důležitější, že se pacient po operaci rychle staví na nohy. Dlouhý pobyt na lůžku zaplatíme oslabením svalové hmoty. Pro netrénované osoby to může být život ohrožující.

Pády a další následky

Každý třetí člověk ve věku nad 65 let upadne alespoň jedenkrát do roka. Zanedbaný svalový tonus a špatná koordinace a souhra svalů patří navzájem k nejčastějším příčinám pádů. Kdo začíná jako nováček s tréninkem nebo nebyl delší dobu aktivní, by si měl před vstupem na cvičiště promluvit se svým lékařem. 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..