Očkování proti chřipce u seniorů

Pro 13 2018

Kašlající a kýchající spolucestující ve vlaku je toho důkazem. Zima je před námi a s ní také vlna nachlazení a chřipek. Nechodit k nemocným příliš blízko, je jedním z opatření, jak se nenakazit. Důraz je třeba klást i na pravidelné mytí rukou. Hlavně vždy, když se vracíme z venku zpátky domů.

Účinnou ochranou proti chřipce může být očkování. Očkovací komise při institutu Roberta Kocha doporučuje očkování všem lidem, u kterých může mít chřipka těžší průběh. Do této skupiny patří těhotné, děti, lidé s určitými chorobami a také všichni lidé ve věku nad 60 let. U nich mívá chřipka spíše těžší průběh, onemocnění pak probíháseniori chripka déle nebo může vést častěji k zánětu plic neboli pneumonii, která s sebou může přinést i život ohrožující komplikace.

Očkování proti chřipce spočívá v ochraně sebe sama, ale i ostatních
Zvláště důležité je očkování u starších jedinců trpícími nemocemi jako je cukrovka, chronická onemocnění dýchacích cest (např. CHOPN-chronická bronchopulmonální obstrukční nemoc), nemoci srdce a krevního oběhu, nemoci ledvin, oslabená imunita nebo nádory. Také je důležité u personálu domovů pro seniory a dalších zařízení sociální péče. Očkováni by měli být i osoby, které pravidelně tato zařízení navštěvují. Kdo se nechá očkovat proti chřipce, snižuje tak riziko nákazy pro ostatní osoby ve svém vlastním okolí.

Očkování je nejvhodnější v říjnu nebo v listopadu

Vlna chřipek a nachlazení dýchacích cest přichází zpravidla na přelomu ročních období, ale také v prosinci, lednu a únoru. S posílením vlastní imunity však není dobře příliš otálet. Aby došlo k plnohodnotnému posílení imunity, je třeba připočíst deset až čtrnáct dní od data očkování, jak radí lékaři z oddělení epidemiologie infekčních onemocnění na Kochově institutu. Příliš brzké očkování zase může mít své nevýhody v tom, že ochrana proti chřipce pak dříve ztrácí svůj účinek, u starších lidí často rychleji než u mladých. Nejlepší čas pro očkování pro věkovou kategorii nad šedesát let je konec října, začátek listopadu.

Očkování by se mělo každý rok obnovit, protože choroboplodné zárodky mění své vlastnosti relativně rychle. Probíhá u nich mutace. Kromě toho mají různé kmeny, původci onemocnění, během sezóny jinou častost výskytu. Každý rok jsou proto vyráběny nové očkovací vakcíny, které chrání proti virům aktuální sezóny. Již v únoru vyhodnocuje Světová zdravotnická organizace WHO, kteří původci nákazy budou aktuální v nadcházející zimě.

Chřipka: Očkování nenabízí absolutní ochranu

Časté mutace virů ovšem také znamenají, že očkování nechrání zcela na 100 procent. U starších lidí může docházet ke snížené imunitní odpovědi, a tak očkování účinkuje méně spolehlivě. Účinek u starších jedinců ale není neodvratně snížen. I tak je určitá ochrana stále lepší než žádná. Pokud by onemocnění chřipkou přeci jen proběhlo, pak většinou se slabším průběhem.

Speciálně pro starší jedince existují očkovací látky, které působí silněji a mohou vytvořit lepší ochranu proti chřipce. Nazývají se adjuvantní očkovací látky. Ovšem mohou se u nich vyskytnout častěji nežádoucí účinky, jako je zarudnutí nebo otoky v místě vpichu.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..