Od 1. října letošního roku ovlivnila nová pravidla v poskytování lázeňské péče stovky tisíc lidí

Lis 18 2012

Od 1. října letošního roku ovlivnila nová pravidla v poskytování lázeňské péče stovky tisíc lidí.  Zužuje se takzvaný indikační seznam, který vyjmenovává onemocnění, u kterých mají pacienti nárok na komplexní hrazený pobyt – tzv. lázně na křížek, kdy jsou jim hrazeny procedury, ubytování a strava. Změnila se i délka takového pobytu, a to z 28 na 21 dní. Pro tento pobyt musí lékař vypsat neschopenku.


Ruší se edukační programy, které například hovořily o tom, jak se má naučit cukrovkář žít s tímto onemocněním. Lidé, kteří mají zvýšené riziko infarktu myokardu, nebudou seznamováni s tím, jak by se měli stravovat, a jaké sportovní aktivity by měli ve svém životě zvolit. Na komplexní hrazený pobyt mají tak nárok lidé dlouhodobě léčeni s hypertenzí III. stupně a s cévními komplikacemi.


Nová pravdila se vztahují i na pacienty s psychózou. Celkově mají nárok na pobyt pouze třikrát za život. Musí být ovšem prokazatelné, že jim první pobyt pomohl. U ostatních psychických onemocnění mají pacienti nárok na komplexní hrazený pouze dvakrát za život. Pokud by chtěli strávit další pobyty v lázních, mají nárok na příspěvkovou péči. U neoperované artrózy a neurologického postižení zad mají nárok lidé pouze na jeden plně hrazený pobyt za život. Pak už mají nárok na příspěvkovou péči jednou za dva roky. U příspěvkové péče jsou hrazeny pouze procedury.


Regulační poplatek se platí v lázních při čerpání komplexní péče


Regulační poplatek za každý den strávený v lázních se hradí ve výši 100 korun za den. To se však vztahuje pouze na plně hrazený lázeňský pobyt, který hradí plně zdravotní pojišťovna. Za regulaci tak utratíme až 2100 korun. Samoplátci a ti, kteří čerpají příspěvkovou péči, nehradí nic.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..