Pálení žáhy denně pocítí až deset procent dopělých

Říj 11 2017

Odborně se tomu říká pyróza. Jedná se o pálení za hrudní kostí, které zasahuje někdy až do krku, nadbřišku nebo do zad. Trápí mnoho lidí poměrně často. Podle odhadu pálení žáhy denně pocítí až deset procent dospělých.

Co způsobuje pálení žáhy?

Pálení se objevuje, když se dostane obsah žaludku do jícnu. Tento jev se odborně označuje jako reflux. Dochází k němu po krátkou dobu a ne příliš často i u zdravých jedinců. Potíže může často vyvolávat nebo zhoršovat hektický styl života, který je spojený s nevhodnou stravou, nezdravými životními návyky a stresem. Je-li jícen častěji po delší dobu vystavený působení žaludečního obsahu, hovoříme o patologickém refluxu a o refluxní nemoci jícnu. V této situaci je vhodné navštívit lékaře.

Jak se může ještě projevovat reflux?

V některých případech se reflux projevuje nejen pálením žáhy, ale také regurgitací – zatékáním obsahu žaludku neboheartburn sodbrennen jídla do jícnu a do úst, obtížným polykáním, pocitem uvíznutí sousta v jícnu, bolestí při polykání za hrudní kostí, pocitem cizího tělesa v krku, zvýšeným říháním, záchvatovitým sliněním, nucením na zvracení, zvracením, bolestí na hrudi, bolestí v horní části břicha – v nadbřišku (plynatost, pocity plnosti a přejedení v nepoměru k objemu snědeného jídla, pocit netrávení, pocit nemožnosti odříhnout).

Všechny tyto stavy jsou pro člověka velice nepříjemné a je vhodné se zaměřit na jejich účinné odstranění.

Režimová opatření při refluxu:

– Vyvarujte se kouření.

– Nepracujte v předklonu, nezvedejte těžké předměty, vyvarujte se opakovaného předklánění a ohýbání, nenoste oděv stahující břicho.

– Nespěte na břiše. Vhodně upravte lůžko. Mělo by být lehce zvednuté směrem k hlavové části. Nejlepší je podložit hlavovou část lůžka tak, že pevná podložka je mezi podlahou a samotným lůžkem. Častou chybou je umístění polštářů pod hlavu, které však nezajistí zvednutí celého trupu směrem k hlavě a žádoucí zajištění spádu z jícnu do žaludku. Další chybou je umístění polštáře pod trup. Tato doporučení jsou důležitá zvlášť v případech, kdy se u vás vyskytují noční projevy refluxu.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..