Pár mýtů o alkoholu

Dub 02 2018

Můžeme být po šumivém vínu rychleji opilí a dokáže jídlo oddálit pocit opilosti? Co je dobré si objasnit, když se jednou za čas rozhodneme holdovat alkoholu.

Jsme po sektu rychleji opilí?

Ano, je to tak. V sektu nebo šumivém vínu se nachází bublinky kyseliny uhličité. Pokud se ty dostanou do žaludku, dokáží podráždit jeho stěnu a ta se stává lépe prokrvenou. Lepší prokrvení znamená i to, že žaludek dokáže alkohol rychleji vstřebávat a tak se pocit opilosti dostaví rychleji.

Obsahuje pivo více alkoholu než víno?

Etiketa prozrazuje obsah alkoholu v objemových procentech. Pivo má v průměru 4,8, víno 11, alkohol má 33 procent.myty alkohol Abychom určili množství alkoholu v gramech na 100 mililitrů tekutiny, potřebujeme údaj na etiketě vynásobit 0,8 krát. U žen je za nízké riziko považována hodnota 12 g, u mužů kolem 24 gramů na den. Ve stáří a při nemoci se tato hranice snižuje. Při užívání léků je lepší se poradit s lékařem.

Snižuje jídlo pocit opilosti?

Tučná jídla jsou skutečně vhodnější. Máslo nebo olej se štěpí v tenkém střevě. Rozštěpené části váží alkohol a zmírňují tak jejich opojný účinek.

Dokáže káva znovu navodit pocit střízlivosti?

Subjektivně pociťované osvěžení kávou nebo krátké zdřímnutí klame. Muži odbourávají za hodinu asi 0,15 promile alkoholu v krvi, ženy asi 0,13. Proces odbourávání alkoholu těmito dvěma faktory nemůže být urychlen. Kávě se někdy připisuje ochranný vliv na játra.

Snesou ženy skutečně méně alkoholu?

Protože se alkohol distribuuje v celém těle, pocítí lehčí lidé jeho účinek dříve. Ženy pocítí jeho účinek dříve než muži, protože mají v poměru k tělesné váze více tělesného tuku a méně vody. A ve vodě se alkohol rozkládá. K tomu odbourávají alkohol pomaleji. Znamená to, že jeho účinek setrvává delší dobu.

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..