Pár odpovědí ke kávě. Je skutečným životabudičem?

Úno 07 2017

 

Je káva skutečně životabudič? Záleží to na obsahu hlavní látky v kávě kofeinu. Aby mohla určitá látka v těle působit, musí v těle pro ni vytvořeny receptory. Kofein z kávy obsazuje receptory pro látku zvanou adenosin, která v těle ovlivňuje řadu funkcí v mozku, v cévách, ledvinách, plicích, trávicím systému.  Kofein je schopen ovlivnit stejné systémy.

Stejně jako adenosin kofein receptory aktivuje a spouští. A únava se může zdát pryč. Zajímavé je, že na některé systémy má kofein opačný vliv než adenosin. Je to zřejmě dáno tím, že molekuly obou látek si jsou podobné, nikoli však totožné. Pití kávy nám naopak může způsobit i únavu. A to v první půlhodině po vypití kávy. v tomto intervalu kofein svůj účinek životabudiče ještě ne rozvinul, ale účinek podporující prokrvení cév v mozku se už nastartovalo.

Má káva vliv na hladinu cholesterolu v krvi?

Káva obsahuje tukové látky kofeol a kofestol. Tyto látky, tzv. terpeny, mohou v krvi skutečně lehce zvedat hladiny

Skrze póry filtračního papíru jsou tukové složky z kávy odfiltrovány

Skrze póry filtračního papíru jsou tukové složky z kávy odfiltrovány

cholesterolu. Dobrou zprávou je, že skrze drobné póry filtračního papíru jsou tyto tukové složky odfiltrovány. Ukázalo se, že u lidí konzumujících pouze filtrovanou kávu ke zvýšení hodnot cholesterolu nedochází. Korelace mezi konzumací kávy a zvýšením hladiny cholesterolu byla zjištěna pouze ve Skandinávii, kde se pije pouze nefiltrovaná káva.

A co dráždění žaludku?

Nápoje s obsahem kofeinu, tedy i káva zvyšují v žaludku tvorbu kyseliny chlorovodíkové, a  tedy i kyselost žaludku. Žaludek je několik hodin po konzumaci kávy překyselený. Ve spojitosti se stresem a nevhodnou stravou se mohou zhoršit některé trávicí problémy, jako je zvýšená pohyblivost střev, pálení žáhy, nadýmání. Zhorší se i průběh žaludečních a dvanácterníkových vředů. Horší je, když kávu  pijeme především na lačný žaludek, dochází k podráždění žaludku a následné bolesti. Vhodný počet šálku během dne u tohoto typu trávicích problémů je vhodné prodiskutovat se svým lékaře a při pití kávy být opatrný.

Zvyšuje káva tlak krve?

Ano, ale jen krátce a dočasně. Studie ukazují, že se tento účinek vyskytuje především u lidí, kteří pijí kávu zřídka nebo nepijí témě vůbec, a nebo trpí vysokým krevním tlakem. Pacienti léčící se na hypertenzi by si pro jistotu měli s lékařem objasnit počet denně vypitých šálků kávy. Riziko onemocnění srdce a krevního oběhu tak kávou nebude pravděpodobně ovlivněno. Dlouhodobé užívání většího množství kofeinu např. pití silné kávy (přibližně 6 šálků denně) může podle některých studií zvyšovat riziko výskytu ischemické choroby srdeční a infarktu myokardu. Jiné studie dokazují, že tyto obavy jsou neopodstatněné.

Škodí káva kostem?

Zjistilo se, že káva snižuje vstřebávání vápníku do těla. To se zvláště může hůře projevovat u žen v přechodu trpících osteoporózou. Při nadměrném pití kávy je proto vždy důležité přijímat i zvýšený obsah vápníku. Ten, kdo vypije dva šálky kávy denně, by měl konzumovat denně alespoň sklenici mléka. Na druhou stranu jsou výsledky studií rozporuplné. Jedna švédská studie hovoří o tom, že samotné vypití čtyř šálků denně nemá vliv na pevnost kostí.

Autor: Odborná redakce penzista.net
info@penzista.net
Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..