Pár praktických rad pro pitný režim

Čvc 12 2015

Ve vyšším věku se nemůžeme spolehnout na signály, které nám řeknou, že našemu tělu chybí tekutina. Zvyšuje se totiž práh žízně. Proto je důležité pít, i když nepociťujeme žádnou žízeň. To, že se při pití během jídla naředí tekutinou žaludeční šťáv, a dojde tak k omezenému nebo nedostatečnému natrávení potravy, je omylem. Vlastní štěpení potravy se odehrává teprve až ve střevě.

Neexistuje žádné oficiální doporučení k tomu, zda je lepší pít vodu vlažnou nebo studenou. Nejlepší je vždy pít to, o co si říká tělo. Ovšem musíme z tohoto příkladu vyloučit nadměrnému holdování alkoholu. V zimě si tělo říká o teplý čaj. Dopřejme mu ho. V létě se osvěžme chladným nápojem, třeba s příchutí a jemně nasyceným bublinkami. Je dobré si ovšem uvědomit, že pokud pijeme velmi studenou až ledovou vodu nebo nápoj, naše tělo se automaticky následně zahřeje, pro zachování tělesné teploty, a ochlazovací účinek tak vymizí. Voda je jako nápoj s obsahem nula kalorií optimální nápoj pro štíhlou figuru. Obézní, kteří denně vypijí 1,5 až 2 litry chladné nebo na pokojovou teplotu zahřáté vody, spálí během dne až o 100 kalorií více. Sklenice vody vypitá před jídlem tak trochu zkrotí chuť, jelikož dokáže naplnit žaludek. Ovšem při hubnutí nestačí pít pouze před jídlem. Je třeba především dodržovat dietní režim a celkově jíst méně.

Pokud pijeme vlažnou vodu, je po deseti minutách kůže lépe prokrvena a zásobena kyslíkem a výměna látek probíhá intenzívněji. Voda tedy může podporovat vzhled pěkné kůže. Abychom toto mohli tvrdit o ostatních nápojích, potřebovali bychom k tomu výzkum.

Když méně pijeme, potíme se také méně? Ano, tak to skutečně je, ale nedoporučuje se to. Chybí-li v těle hodně vody, tělo se pokouší regulačními mechanismy před vysušením bránit a potí se tak méně. Pot se ovšem také ochlazuje, hlavně při sportu, takže tělo se nepřehřívá. Proto  není dobré pocení mírnit, nýbrž je třeba dostatečně pít!

Podle barvy moči většinou člověk pozná, zda dostatečně pije. Moč by měla být světlá až zlatě žlutá, nikoliv tmavá. Doporučené množství vypitých tekutin za den je u dospělého člověka 1,5 litru. Je to jen norma pro zdravé osoby a pro osoby bez těžší fyzické zátěže. Při sportu nebo v létě by se mělo pít více.

Pokud člověk užívá tzv. diuretika, tedy léky, které odvodňují organismus, měl člověk více pít? Lidé k tomu mají sklon, ale je to zavádějící. Když se shromáždí více vody například v kostech jako jakýsi depozit, tělo samotné nemůže takové množství vyloučit.

Pacienti léčící se na hypertenzi, dostávají odvodňující léky, aby se udrželo dostatečně nízké množství tekutiny v cévách, aby se žádný nadměrný tlak k pumpování krve do cév nebyl požadován. Prostřednictvím diuretik však není množství vyloučené moči významně zvýšeno. Proto se doporučuje pít zcela normálně 1,5 až 2 litry tekutin denně.

 

Autor: Odborná redakce penzista.net – zpracováno dle zahraniční literatury
info@penzista.net
Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..