Pár rad při odklízení sněhu

Led 05 2017

Odklízení sněhu může být někdy nebezpečné pro lidi s onemocněním srdce. Proč tomu tak je, a kdo by měl uklízení sněhu radši přenechat jiným? Při odklízení sněhu se kombinuje chlad a fyzická zátěž pro krevní oběh. Když vidíte venku nově napadnutý sníh, tak jsou v podstatě dvě možnosti. Na jedné straně jsou to děti, které se z něj radují. Dospělí si zase stěžují na masu sněhu, která nově napadla přes noc. K této skupině patří především majitelé domů a nájemníci. Nakonec jsou to oni, kdo zodpovídá za odklízení sněhu.

Při srdečních problémech je lepší tuto práci přenechat jiným

Při problémech se srdcem je při odklízení sněhu třeba opatrnosti. U osob se zúženými koronárními

Namáhavější fyzická aktivita a chlad představují při odklízení sněhu riziko pro srdce

Namáhavější fyzická aktivita a chlad představují při odklízení sněhu riziko pro srdce

cévami, kteří trpí ischemickou chorobou srdeční, existuje zvýšené riziko akutního infarktu myokardu. V kanadské studii zkoumali vědci 500 pacientů, kteří měli v zimě akutní srdeční problémy jako například svíravý pocit na hrudi. Sedm procent příhod se odehrálo právě při odklízení sněhu.

 

Kardiolog Norbert Smetak nedoporučuje odklízení sněhu lidem s těžkými vadami srdečních chlopní, poškozenými srdečními cévami nebo s jinými závažnými onemocněními srdce. Lidé, kteří jsou krátce po operaci srdce, by si také měli dát pozor. Měli by o odklízení nově napadnutého sněhu požádat jiného člena rodiny nebo blízkého souseda.

Rizikové faktory – neobvyklá zátěž a chlad

Dva faktory představují při odklízení sněhu pro citlivé srdce riziko. Namáhavější fyzická aktivita a chlad. Muži mají tendenci při odklízení sněhu nakládat na lopatu velké množství sněhu a tak přetěžují vlastní krevní oběh. Kvůli zúženým místám na cévách nemocného srdce, trpí nedostatečným přívodem kyslíku a živin. V chladu se při nízké teplotě stahují cévy, objasňuje kardiolog Smetak. I to zmenší průtok krve. K tomu navíc chlad zatěžuje plíce.

Srdeční problémy jsou tak často nerozpoznány

Zúžená místa na cévách nebývají ve vyšším věku ničím neobvyklým, často nebývají rozpoznána. Často se na ně přijde až při projevu srdeční slabosti. Proto by měli i zdánlivě zdraví lidé po dovršení padesáti let pro své bezpečí pravidelně chodit každé dva roky na preventivní prohlídky kvůli případným potížím se srdcem. Informaci o stavu srdce poskytne i vyšetření elektrokardiogramu při zátěži. Hranice své výkonnosti by měli starší lidé probrat se svým lékařem, pokud si nejsou jisti, zda zátěž mohou zvládnout. To platí nejen při házení sněhu lopatou, nýbrž rovněž také při sportu.

Tipy pro odklízení sněhu

       Úklid sněhu může zatížit vaše záda. Proto zvolte vhodné nástroje, nekulaťte při házení sněhu záda a vždy se lehce pokrčte v kolenou.

         Nakládejte na lopatu malá množství, nikoliv velké kupy sněhu na jednou.

        Na lopatě byste neměli sníh příliš zvedat, stačí ho jen pošupovat.

          Plánujte si přestávky. Hektický shon je příčinou stresu, který vás dál zatěžuje.

        Obujte si pevnou obuv, s kterou můžete stát s jistotou na ledu a na sněhu.

        Teple se oblečte. Při házení sněhu se sice rychle ohřejete. Noste i přesto dostatečně teplé oblečení.

        Pracujte radši pomalu, abyste se moc nespotili. Dělejte přestávky.

       Přerušte práci a naberte na chvíli dech, když se začnete potit nebo když jde nahoru váš puls.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..