Pár rad pro zdravou snídani

Úno 16 2019

Ke snídani si většinou dá každý své oblíbené pokrmy. Podle nedávných průzkumů lidé nad 60 let
snídají častěji, než činí průměr populace. U seniorů je to 9 z 10 lidí. Většinou se k snídani posadí okolo deváté ranní. Zvláště u seniorů je přitom důležité, aby byla snídaně zdravá a stůl krásně prostřený.

V kterou ideální dobu snídat

Říká se, že ráno by měl člověk jíst jako král. Ale odborníci se s tím neshodují. S jídlem je možné začít podle potřeby až okolo desáté ranní a potom jíst pravidelně v odstupu nějakých čtyř hodin. Večer by se nemělo jíst příliš pozdě a jíst střídmě. Takové pravidlo často napomáhá k lepšímu spánku. Pití sklenice vlažné vody ještě před snídaní by mělo dle různých rad napomáhat vyprázdnění. Skutečností je, že po snídani plný žaludek dráždí samotná střeva k vyprázdnění. Neplatí to vždy a všude, ale vyzkoušet to je jednoduché. Když ráno užíváte léky, antibiotika byste měli zapíjet dostatečným množstvím vody. Stačí voda z kohoutku, nepoužívejte k zapití mléko, čaj nebo kávu. Grapefruitová šťáva nebo džus mění účinek některých léčiv ke snížení hladiny cholesterolu, rovněž mění účinek některých léků na snížení krevního tlaku a léků proti bolesti. Některé léky se musí užívat na lačno.

Při pití kávy, čaje nebo různých šťáv by měla platit určitá pravidla

Cukr a mléko zmírňují hořké aroma kávy. Lidé s citlivým žaludkem toto aroma spojené s mlékem

Pití kávy k snídani není méně hodnotné než pití čaje. Pro její denní konzumaci by měla platit určitá pravidla

Pití kávy k snídani není méně hodnotné než pití čaje. Pro její denní konzumaci by měla platit určitá pravidla

snášejí daleko lépe. Tuky obsažené v mléce oslabují stimulační účinek kofeinu, ale zároveň ho dokáží prodloužit. Cukr je rychlým dodavatelem energie, navíc působí i stimulačně. Neměli bychom ovšem zapomenout na kalorie přijímané v mléce a cukru. Pokud volíte mezi čajem a kávou, obojí je správně. Oba nápoje dokáží povzbudit bdělost. Navíc nápoj z kávových zrn neplatí dnes jako méně hodnotný než čaj. Podle odborníků jsou až čtyři šálky denně v pořádku. Lidé léčící se na hypertenzi by měli vyzkoušet, jak působí káva na jejich krevní tlak, případně volit k snídani rovnou čaj.

Müsli se hodí na více způsobů a konzumovat ho k snídani pravidelně je zdravé

Mléko je zdrojem vápníku a bílkovin. Pokud vám byla zjištěna nesnášenlivost mléčného cukru, neboli laktosy. Jedná se o nedostatek enzymu laktáza, který právě mléčný cukr štěpí. Při takovém stavu byste měli vyzkoušet, co vám nemusí i přesto dělat potíže. Většina lidí s intolerancí laktosy snáší dobře sýr. Některé mléčné výrobky mají již přirozeně nízký obsah laktózy, jsou to právě tvrdé a zrající sýry.

Reklama 

Ty může i pacient s laktózovou intolerancí konzumovat prakticky neomezeně. Mléko bývá někdy dobře snášeno, pokud je smíšeno s kakaem nebo s kukuřičnými lupínky, které zvýší vydatnost jídla. Tím se zpomalí trávení a je vyšší šance že laktosa bude rozštěpena zbytky enzymu laktáza, který se ve střevě nachází.

Alternativou je konzumovat tvaroh, mlék nebo jogurt bez obsahu laktosy. Při snídani vždy dostatečně pijte. Obilné vločky by měly být základem snídaně. Velmi oblíbené jsou ovesné vločky. Kdo musí držet bezlepkovou dietu, může vyzkoušet rýžové vločky nebo jáhlové vločky. Při potížích s trávením se doporučují pšeničné otruby. Otruby ve střevě zadržují vodu a zvětšují objem stolice. Zrychlují tak pohyb stolice ve střevech. Zároveň zadržují dráždivé a jedovaté látky, cholesterol, žlučové soli a karcinogeny, které se nacházejí ve střevech a zvyšují jejich vylučování stolicí. Jsou také zdroje vlákniny. Oříšky a semínka jsou zdrojem pro zdraví prospěšných tuků. Lněná semínka podporují trávení. Nejlépe rozdrcené a namáčené.

 

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..