Pár tipů proti oteklým nohám

Bře 15 2015

Objevují se vám kotníky kolem kotníků na nohou? Máte pocit těžkých nohou? Většinou jsou na vině žíly na nohách. Pokud máte večer kotníky opravdu oteklé, pak jsou příčinou nejčastěji letní vedra, ale také přetopené místnosti doma či v práci v kanceláři nebo podlahové vytápění. Při teple sálajícím od nohou se na nich rozšiřují cévy a krev jimi protéká pomaleji. Když jsou žíly v nohách rozšířené, je pro ně těžší přenášet krev zpátky k srdci. Krev začne stagnovat, tekutina se z cév dostává do tkání a nohy začnou otékat. Výsledkem jsou unavené a těžké nohy, které mohou někdy i bolet. Pozdějším rizikem pak mohou být křečové žíly.

Navečer si nohy položte do zvýšené polohy

Tak se dostává krev směrem od nohou snadněji zpět k srdci. Nejlepší je uložit si nohy na srolovanou deku nebo speciální žilní polštářky. Nacházejí se pak ve vyšší poloze než vlastní tělo.

Ve sprše střídejte studenou a teplou

Pravidelné střídání tepla a chladu podněcuje krevní průtok. Kromě toho se při chladu žíly napínají a daleko účinněji převádějí krev v těle. Postavte se do vany nebo do sprchy. Přesouvejte proud vody od vlastních nohou ke kolenům a znovu zpět. Nastavujte přitom střídavě vodu na teplou a studenou.

Pohyb

Je jedno, zda jezdíte na kole, plavete nebo se proháníte po venku se psem. Důležité je, že se pohybujete pravidelně. Pohyb posiluje svalstvo ve stěnách cév a ulehčuje tak jejich fungování.

Při sedavém zaměstnání být přes den aktivní

Pokud dlouho sedíte za stolem nebo kdekoliv jinde, nebo musíte někde dlouho stát na jednom místě, čas od času si protáhněte nohy. Například se zhoupněte na nohou, střídavě na prstech nohou a na patách. Nebo kroužete nohama v kotnících střídavě ve směru a proti směru hodinových ručiček.

Elastické punčochy mohou pomoci

Takovéto punčochy, ovšem nejsou tím myšleny kompresívní medicínské punčochy, mohou stimulovat činnost žil dolních končetin a pomohou při lehčích potížích. Zvláště při delší cestě letadlem, nebo když dlouho sedíte nebo musíte stát. Při volbě punčoch si nechejte odborně poradit, například v lékárně.


Pokud se vám ovšem otoky lýtek nebo nohou často vrací, měli byste se poradit s vaším lékařem. Platí to také, když se otok na nohách objeví náhle. Jde o to, že edémy, jak se těmto otokům odborně říká, mohou mít různé druhy příčin. V případě, že se léčíte na chronické nemoci, měli byste poradit s lékařem, zda můžete provádět výše zmíněná opatření v tomto článku a zda jsou pro vás vhodné.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..