Pár triků, jak spát dobře i ve vedru

Srp 11 2020

Probdíte kvůli nesnesitelným vedrům celou noc? Nemusí to tak být. S jednoduchými prostředky si dopřejete i v horkých letních nocích vytoužený spánek.

Do postele s krátkým střihem

Neměli bychom spát nazí. Nebezpečí, že se tělo během spánku ochladí nebo nám lehký venkovní vánek způsobí ztuhnutí šíje, je velké. Noste proto do postele tričko s krátkým rukávem a šortky. Nejlépe z hedvábí nebo bavlněné látky.

Na nic nemyslete

Komu se ve vedru špatně usíná, začíná často přemýšlet o různých věcech. Při přerušovaném usínání a spánku spánek ve vedrupomáhají bylinky. Lékárník vám asi doporučí extrakty z kozlíku lékařského, chmele nebo meduňky. Pomáhají také bylinné čaje z mučenky, kozlíku, chmele nebo levandule.
Pijte rozumně

Asi jedna a půl litru tekutin potřebuje naše tělo za den. V horkých dnech potřebuje však dvojnásobné množství tekutin.  Přece i tak, kdo večer hodně pije, trpí často v noci na nutkání na močení. Udělejte to takhle. Do páté hodiny odpolední pijte hodně, potom pijte jen málo. Ideální jsou vlažná voda, střiky s ovocnou šťávou a neslazené bylinné čaje. K tomu si dopřejte ještě trochu čerstvé citrónové šťávy.

Konzumujte lehce stravitelné jídlo

Nejvhodnější jsou zeleninová polévka, brambory s tvarohem nebo chléb s čerstvým sýrem. Kdo jí večer lehce stravitelné jídlo, tomu se snadněji usíná a dobře spí i přes noc. Slané nebo syté a kalorické jídlo jako je salám nebo houskové knedlíky s hovězím masem si vychutnejte radši během oběda.

Sprchujte se vlažnou vodou

Sprchování vlažnou vodou krátce před spaním vás uvolní a podpoří spánek. Ovšem pokud je sprcha nastavena na vlažnou a nikoliv studenou vodu. Jinak člověku takové falešné osvěžení o něco později přivodí nepříjemné návaly horka. Vodu ze svého těla jen setřete. Kdo chce, může si na noc před spánkem potřít pokožku pleťovým mlékem s citrónovým aroma. Takové mléko působí lehce chladivě.

Změňte místo pro spánek

Kdo má možnost, měl by si pro spánek vyhradit natrvalo v období veder jiné chladnější místo. Ti, kdo mají povrchní spánek a budí je kolemjedoucí auta nebo štěbetání ptáků při ranním rozbřesku, nebo lidé trousící se z hospody, měli by případně použít špunty do uší.

Zatemněte si

V létě jsou nejdelší dny. Dlouho bývá světlo. Světlo ovšem zamezuje uvolňování hormonu důležitého pro spánek melatoninu. Nevýhodné je to pro všechny, kteří jsou zvyklí chodit do postele před 22. hodinou. Řešením je zatemnit před 22. hodinou správně své obydlí. Ti, kteří jsou zvyklí ráno dlouho spát, by měli používat spící pásku přes oči.

Používejte tenké prostěradlo

Provzdušněné a prodyšné. Tyto vlastnosti jsou pro ložní prádlo a povlečení důležité. Lněné, ale také bavlněné jsou velmi prodyšné. Jako přikrývka stačí člověku tenké bavlněné prostěradlo. Kdo se častěji probouzí zmrzlý, měl by se přikrýt na nohou vlněnou dekou.

Přelstěte komáry

Nepouštějte otravné komáry do vaší ložnice. Okna opatřete ochrannými sítěmi. V obchodě můžete zakoupit přesné rozměry ochranných mřížek proti hmyzu.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..