Pět nejčastějších mýtů o depresi

Lis 26 2018

Protože koluje o depresi stále mnoho nepravd, bývá mezi lidmi často tabu. 

Mýtus č. 1: Depresí jsou postiženi pouze labilní a slabí lidé

Nemoc postihuje často i lidi, kteří jsou stabilní a silní. U mnoha lidí se může těžká deprese rozvíjet nezávisle na vlivech okolního prostředí. Proti depresi není obrněný ani člověk žijící v sociálně izolovaném prostředí.

Mýtus č. 2: Výskyt deprese ve starším věku je zcela přirozený

Hodně lidí si myslí, že u starších lidí se deprese vyvíjí jako reakce na prožitky těžkých životních zkušeností a ztrát. Je s tím spojena představa, že zde antidepresiva nemohou pomoci, a tak tato možnost léčby není využívána. Pokud jsou starší lidé konfrotováni s tématy jako je smrt, neduhy a nemoc, nevyskytují se ve vyšším věku deprese častěji než u mladších ročníků. I ve starším věku se dá toto onemocnění ovšem dobře léčit.

Mýtus č. 3: Antidepresiva vytvářejí závislost

Tento předsudek je v populaci silně zažitý. Právě i to, že se jedná o léky ze skupiny nějakých drog narušujících vlastní osobnost člověka. Lidé si myslí, že psychofarmaka působí podobně jako tlumící léky nebo nějaké stimulační drogy. Ovšem to je omyl. Antidepresiva patří do zcela odlišné kategorie léči. Není to tak, že by se vytvářela závislost, která by nutila zvýšit dávku pro dosažení stejného, odpovídajícího účinku.
Mýtus č. 4: V chladném zamračeném zimním období se deprese vyskytují více

Deprese se neřídí roční dobou. Mohou se objevit kdykoli. S jednou výjimkou. U zřídka se vyskytujících sezónních depresí (postihují asi dvě procenta obyvatelstva) trpí nemocní hlavně v období zimních měsíců a jejich nálada klesá. Typickými příznaky jsou vyšší únava časně ráno navzdory vydatnému spánku, zvýšená chuť na sladké. |Přicházející zimní nostalgie, která může přicházet na většinu lidí v zamračeném nebo sychravém podzimním a zimním čase se však s opravdovou depresí nemůže rovnat. Příznaky jsou u ni mnohem těžší. Příčiny nejsou zcela ještě objasněny. Bezpochyby hraje svou rozhodující roli množství denního světla.

Mýtus č. 5: Deprese je výhradně duševní nemoc

Přirozeně svou roli hraje psychika, potvrzují psychiatři. Dřívější životní prožitky nebo traumata z dětství mohou riziko nemoci zvýšit. Současné konflikty, nadměrný stres, ale také pozitivní změny jako úspěchy při studiu mohou nemoc vyvolat. To je ale pouze jedna strana. Jako každá nemoc má i deprese svou somatickou stránku. Svou roli hrají genetické faktory, změna hladin stresových hormonů. Tyto skutečnosti mají za následek, že lidé do deprese snadněji sklouznou.

 

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..