Pět tipů pro kondiční cvičení doma

Dub 27 2017

Abyste se cítili fyzicky fit, nemusíte pokaždé nutně chodit ven do přírody nebo do města. Své tělo  můžete trénovat i doma mezi čtyřmi stěnami. K tomu nepotřebujete hodně. Pohodlné oblečení, trochu místa, podložku na podlahu pro samotné cvičení. K tomu můžete dle potřeby přidat polštářek nebo dvě malé činky. Svaly na rukách, břiše a zádech můžete trénovat také pomocí dvou plastových lahví naplněných vodou. Na co všechno bychom měli při cvičení v obýváku dbát?

Začínejte pomalu

Šlachy, vazy a klouby stejně jako srdce a cévy se musí rozcvičit pro nadcházející pohyb. Prošlápněte se

Senior Man Working With Weights In Gym

Své tělo můžeme trénovat i doma mezi čtyřmi stěnami

tři minuty uvolněně na jednom místě. Oběhový systém tak připravíte na nadcházející zátěž. Starší lidé, a nejen oni, by měli provádět cvičení pomalu a důsledně, aby se vyhnuli přílišnému zatížení pohybového aparátu.  Optimální je to následující způsob. Po 20 minutách pohybu se začínáte lehce potit. Kdo si je přesto nejistý, jak velkou zátěž má ještě vykonat, může si kontrolovat hodnotu krevního pulsmetr nebo fitness náramek, který měří puls na zápěstí. Ceny se pohybují od 700 do několika tisíc korun. Tréninková zátěž asi deset minut denně, v kterém člověk tři různá cvičení v počtu pěti opakování po sobě provádí, už jsou dostatečné. Příliš velký počet cviků už plete. Cvičební desetiminutovku nastavte do vaší denní rutiny stejně jako čištění zubů a sprchování.

Žádné výmluvy

Většinou začneme cvičit, když na svém těle začnete pociťovat nepříjemné pocity. Patří sem třeba píchání v kyčlích, tahání a bolest v kolenou. Po několika metrech chůze do schodů lapáme po dechu. Pro mnohé je to důvod radši natažený odpočívat na gauči a nic nedělat. Ale přebytečné šetření se nesvědčí. Naopak. Absence veškerého pohybu nesvědčí srdci, cévám, plicím, kolenům, kostem… Neexistuje snad žádná část lidského těla, která by se dříve nebo později neohlásila při dlouhodobé absenci pohybu s nějakým problémem. Právě při potížích s kyčlemi a koleny je důležité svaly v jejich okolí posilovat cíleně. Odlehčuje to kolenům, člověk je pohyblivější a uleví se mu i od bolesti.

Vybrat pro fitness různá zařízení

Patří mezi ně crosstrenažér, šlapací ergometr nebo i malé činky. Při výběru záleží i na tom, jaké zdravotní cíle sledujete. Šlapání na ergometru posiluje srdce a ulevuje kloubům. Crosstrenažér zase rozhýbe horní záda, což pomáhá při jejich uvolnění. Mnozí si vzpomenou na své staré vášně z mládí a kupují si jako bývalí vodáci veslovací zařízení. Používání jakýchkoli strojů pro fitness, s kterými nemáme předchozí zkušenost, byste měli konzultovat se zkušeným trenérem nebo fyzioterapeutem.

Ptát se pouze u profesionálů

Pokud s cvičením zatím nemáte zkušenosti nebo si nejste zcela, že nebude ohýbání kolen škodit vašemu umělému kloubu, pohovořte o tom se svým lékařem. Váš zdravotní stav vyhodnotí nejlépe a poradí vám, jaký trénink zvolit. Pro začátečníky a chronicky nemocné je v prvním kroku důležité trénovat pod odborným vedením.

Udržujte si motivaci

Stanovte si nějaký motivační cíl. Třeba, že chcete mít pevnější břicho nebo chcete, aby časem váš krevní tlak klesnul. Postavte si veslovací zařízení klidně do svého obýváku. Takže pohyb zahrňte do svého denního programu a nepropásněte ho. Mnohým pomáhá při cvičení hudba. Také sportování a fitness ve dvou přináší spoustu zábavy. Pokud nemůžete cvičit s partnerem, pobídněte svého souseda nebo sousedku.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..