Pět tipů proti oteklým nohám

Pro 02 2018

Míváte večer oteklé kotníky?  Může to být způsobeno teplem, a to i v zimě, v případě že máte vytápěnou podlahu. V teple se rozšiřují cévy a krev jimi protéká pomaleji. Pokud cévy v nohách nefungují správně, nedochází k odtoku krve do vyšších partií a krev začíná na nohou městnat. Dochází k přesunu tekutiny z cév do okolní tkáně, mimo cévy, vytváří se otok a postižené místo oteče, a tím se zvětší. Výsledkem jsou unavené a těžké nohy, které mohou navíc bolet a působit křeče.

Tímto způsobem vznikají i známé křečové žíly. Pro své unavené a těžké nohy však může udělat něco prospěšného:

1. Večer si nohy podlože a mějte je ve zvýšené polože. Tak umožníte proudění krve z nohou směrem k srdci. Nejlepší je si položit nohy na polštářek, aby byly výše než ostatní tělo.

2. Při sprchování často střídejte studenou a teplou vodu. Cévy se při sprchování chladnou vodou stáhnou a dopravují tak krev nahoru k srdci lépe. Ve vaně nebo ve sprchovém koutu stůjte. Proud vody stříkejte od nohou směrem ke kolenům a zase obráceně. Střídejte sprchování chladnou a teplou vodou.
3. Hýbejte se. Nezáleží na tom, zdali jezdíte na kole, plavete nebo se procházíte se psem. Důležité je, že se hýbete, a to pravidelně. Tak posilujete svalovinu ve stěnách žil a přispíváte tak k jejich správnému fungování.

4. Pokud pracujete v kanceláři, občas si protáhněte nohy.

5. Pomáhají elastické punčochy. Takové punčochy podporují činnost cév a pomohou při lehčích obtížích. Při dlouhé cestě letadlem občas vstaňte a projděte se, pokud nemusíte v letadle pouze sedět.

Pokud míváte nohy oteklé častěji nebo vám otékají velmi náhle a rychle, může se jednat i o různé příčiny. Například chronické onemocnění. V takovém případě se poraďte se svým lékařem. Měl by vám sdělit, zdali jsou výše uvedená opatření pro vás dostatečná.

 

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..