Plísňová onemocnění kůže u seniorů

Led 13 2019

Ústa, nehty nebo ohyby kůže. Plísňová onemocnění se častěji vyskytují u jedinců s oslabenou imunitou. Mezi ně patří starší lidé, kteří nejsou soběstační a vyžadují péči druhých osob. Jak tomu předcházet výskytu plísní právě v těchto případech?

Lidé ve starším věku, kteří vyžadují péči, mají oslabený imunitní systém. Jsou proto více náchylní i ke vzniku plísňové infekce. Ta se může objevit ve formě zarudlého, šupinatého až popraskaného místa na těle nebo bílých povlaků v ústech. Mezi rizikové partie na těle patří ohyby kůže, především pod prsy, pod obézním břichem nebo v tříslech.

Pozor na vlhko a teplo

Kožní plísně se mohou pomnožit teoreticky na celém těle. Mají rádi ovšem především teplo a vlhko. Pokud starší nesoběstačné seniory sprchujeme, je důležité klást důraz především na důkladné vysušení třísel, podpažní jamek, u žen partie pod prsy. Při koupeli se musí důkladně vysušit prostory mezi prsty na nohách a rukou. Vlhkost se shromažďuje také v botách a ponožkách ze syntetického materiálu. Jsou proto vhodnější materiály z kůže nebo bavlny. Jsou prodyšné a umožňují nohám dýchat. U dlouhodobě ležících pacientů jsou vhodné pod hrudník obvazy z gázy nebo flísové obklady. Pro tento účel se nehodí kapesníky.

Reklama
Problémová ústa

Plísně se také množí rády na sliznici dutiny ústní. Nejčastěji po použití sprejů s kortikoidy při astmatu. Vypláchněte si proto vždy po aplikaci ústa a dbejte na správnou ústní hygienu. Nezapomínejte na pravidelnou očistu zubních protéz. Riziková je rovněž suchost v ústech. Proti tomu existuje jedna babská rada. Naplňte čas od času ústa malými kostkami ledu naplněné a prokapané kousky citronu. Zvyšuje to slinění v ústech a předchází tak jejich suchosti. Pokud se už v ústech nějaký bílý povlak objeví, je vhodné se poradit v lékárně nebo s lékařem.

Posilujte imunitu

Vyvážená strava posiluje naše tělo a tím i obranyschopnost. Pravidelně doplňujte tekutiny. Postavte na stůl nádobu s vodou nebo bylinkovým čajem a postarejte se, aby osoby tekutiny pravidelně doplňovali. U diabetiků je důležité dbát na správné hodnoty cukru v krvi. Nesprávné hodnoty mají negativní vliv na stav imunity a mohou dále zhoršovat suchost kůže.

Správná hygiena těla znamená také očistu těla v rozumné míře. Příliš časté mytí odstraňuje přirozenou ochrannou bariéru na kůži. Nepoužívejte při mytí mýdla, spíše pro kůži neutrální syndety, které nechávají kůži jemnou, nepodrážděnou a nevysušenou. Pečujte o kůži pomocí roztoků nebo krémů. Šupinatá popraskaná kůže je živnou půdou pro choroboplodné zárodky. Na trhu existuje velké množství volně prodejných antimykotických přípravků, jako je Canesten, Canespor, Exoderil a další. Poraďte se v lékárně a přečtěte si příbalový leták, abyste věděli, jak přípravky správně aplikovat.

Dbejte na hygienu

Původci plísni se rádi šíří a množí. Dbejte proto na správnou hygienu. Znamená to, že každý ručník, ponožka nebo obvaz, který byl v kontaktu s plísní, se musí denně vyměnit a nejméně při 60 stupních být vyprat odděleně od ostatního prádla. Jednorázové kusy hned odstraňte. Důležité je nepoužívat společné ručníky, obuv a jiné oděvy. Používejte oddělený set na pedikúru pouze u nemocných postižených plísní. Po péči si vždy umývejte ruce a nechoďte po podlaze bosí. Rizikovým místem jsou především vlhká místa, kde je zvýšený pohyb lidí – sauny, lázně, sprchy, umývárny. Zde je vhodné používat vhodnou obuv.

Léčba potřebuje dostatečný čas

Proti plísním existují masti, spreje, krémy, roztoky nebo také laky na nehty. Proti plísním se používají léky, které plísně zabíjejí a jsou volně prodejné. Než plíseň vymizí, může to trvat až měsíce, u plísně nehtů dokonce až rok. Mějte proto trpělivost a nevysaďte léčbu příliš brzy. I když je plíseň zhojena, účinná látka v odpovídající formě by se měla používat i dalších 14 dní, aby se zabránilo recidivě.

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.