Pocity pálení za hrudní kosti? Co pomáhá proti pálení žáhy

Čvc 11 2017

Pálení žáhy, cizím slovem pyróza, se vyskytuje u deseti až dvaceti procent dospělé populace. Pálení žáhy přitom není pouze záležitostí zralého věku. Při termínu „civilizační nemoc“ napadne mnohé z nás cukrovka. Málokoho ovšem pálení žáhy. Typickým příznakem je pálivý pocit za hrudní kostí stoupající jakoby vzhůru. Pálení žáhy není zdaleka tak nebezpečné jako cukrovka. Často bývá dokonce neškodné, především když se vyskytuje pouze příležitostně. Přesto kvalitu života postižených může silně omezit.

Refluxní choroba jako příčina pálení žáhy

Pálení žáhy není samo nemocí. Jedná se o příznak takzvané refluxní choroby jícnu. Pálení žáhy se ozývá, když se heartburn sodbrennenkyselé šťávy vracejí ze žaludku do jícnu. Od toho reflux, tedy zpětný proud. Ten může mít více příčin. Pálení žáhy se nejčastěji vyskytuje po jídle nebo vleže. V některých případech se dále mohou vyskytovat příznaky mimo jícen, jako je zápach z úst a zvýšená kazivost zubů. Pálení žáhy se rovněž objeví, pokud se žaludek vyprazdňuje pomalu. K tomu dochází často, když se člověk například nají příliš. Na vině mohou být i určité léky. Například některá nesteroidní antirevmatika nebo ústy podávané přípravky s obsahem železa. Pokud při užívání léku pociťujete pálení žáhy, neměli byste léky přestat užívat sami od sebe. Sdělte to svému lékaři, který s vámi probere možnou alternativní náhradu.

Inzerce
Časté pálení žáhy může být nebezpečné

Dlouhodobé pálení žáhy by neměli postižení vůbec ignorovat. Může být příznakem nějakého vážnějšího onemocnění. Při častém pálení žáhy se vyvíjí zánět jícnu, ezofagitida, v ojedinělých případech se postupem času v místě může rozvinout nádorové postižení jícnu. Kdo má pálení žáhy více týdnů, měl by se nechat vyšetřit. Gastroskopie může odhalit postižené úseky jícnu.

Léky a operace

Při příležitostném pálení žáhy mohou pomoci léky ze skupiny antacid. Vážou kyselinu chlorovodíkovou v žaludku. Tyto látky neutralizují účinek kyselých šťáv a jsou volně dostupné v lékárnách. Požádejte také o radu lékárníka nebo lékaře. Ptejte se i na možné nežádoucí účinky. Jiné léky může na pálení žáhy předepsat lékař. Lékem první volby jsou inhibitory protonové pumpy. Mezi účinné látky patří omeprazol, pantoprazol nebo lansoprazol. Některé z nich jsou rovněž volně prodejné.

Pálení žáhy se může řešit také operativně. Postupem je laparoskopicky prováděná fundoplikace žaludku. Přistupuje se k ní v závažnějších případech nebo u pacientů, u kterých nepomáhají zbývající léčebné postupy. Principem operace je zúžení rozšířeného otvoru v bránici, takzvaném hiátu, a upevnění žaludku na správném místě pomocí manžety z vlastní žaludeční tkáně. Při občasném pálení žáhy mohou pomoci například sklenice mléka nebo krajíc chleba.

Předcházejte pálení žáhy

Snížit vlastní váhu. Nadváha může zvyšovat riziko pálení žáhy. Nadbytečná kila v oblasti břicha zvyšují tlak na žaludek, takže kyselina zpětně vtéká do jícnu.

Nejezte příliš pozdě večer. Žaludek potřebuje asi tři hodiny, aby se mohl vyprázdnit. Abyste se vyhnuli pálení žáhy vleže na posteli, měli byste jíst nejpozději tři hodiny před spaním. Doporučuje se jíst 5–6krát denně v menších porcích. Naopak nejhorší je být celý den bez jídla a večer sníst velkou porci jídla po celodenním lačnění.

Pokud se vyskytuje pálení žáhy vleže, spěte se zdviženým trupem. 

Jezte pomalu. Mnozí lidé hltají velmi rychle. Těm pomůže věnovat jídlu čas.

Vzdejte se určitých jídel. Velmi tučná, sladká nebo kyselá jídla a nápoje mohou vyvolat pálení žáhy.

Také stres může spustit pálení žáhy. Tato příčina se neodstraňuje jednoduše. Může pomoci nácvik relaxačních technik.

 

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..