Pohyb, zdravá strava, učení se novému, prevence – vše proti demenci

Říj 07 2018

Při určitých typech demence se dá riziko výskytu velmi aktivně snižovat. Zde jsou nejdůležitější opatření, které každý sám může vykonat. Pozvolna se ztrácí paměť, až zmizí definitivně vlastní osobnost. Na seznamu nejvíce obávaných nemocí by zaujala demence určitě první pozici. Jasná ochrana před nemocí ovšem neexistuje. Přesto může každý u nejčastějších forem demencí, vaskulární a Alzheimerovy, něco dělat sám, aby maximálně snížilo riziko, že se demence začne objevovat.

To, co je dobré pro srdce, je dobré i pro mozek

Před demencí chrání vše, co je vhodné i pro snížení rizika nemocí srdce a krevního oběhu. Proto bychom měli dbát na správné hodnoty cukru a cholesterolu v krvi, měli bychom předcházet vysokému krevnímu tlaku, nekouřit a alkohol pít pouze v omezené míře. Lidé s cukrovkou mají zvýšené riziko, že onemocní demencí. Souvislosti nejsou ještě zcela jednoznačně objasněny. Pravděpodobně hraje významnou roli zvýšená hladina cukru v krvi, která je nejtypičtějším příznakem diabetu. Tento příznak má za následek tvorbu depozit na stěnách cév, které mohou vést ke vzniku vaskulární demence. Pravidelné preventivní prohlídky u lékaře mohou co nejdříve odhalit špatné hodnoty.
Zdravá strava s nízkým obsahem tuku

Vhodná a vyvážená strava pomáhá odbourávat duševní degeneraci. Experti na demenci však nedoporučují upřednostňovat ve stravě určitou konkrétní potravinu, ale zdravou a vyváženou stravu s nízkým obsahem tuku.

Riziko demence snižuje klasická středomořská strava skládající se především z hojnosti ovoce a zeleniny, živočišné tuky si dopřát pouze v omezené míře. Kromě středomořské kuchyně jsou vhodné rostlinné tuky, hlavně olivový olej. Ten působí příznivě na hladinu cholesterolu a LDL- lipoproteinu.

Pohyb, pohyb a zase pohyb – proti demenci

Kdo se pravidelně pohybuje, onemocní demencí méně často. Okolnosti nejsou ještě stále přesně objasněny. Pohyb asi zlepšuje prokrvení mozku. Kromě toho pohybová aktivita chrání srdce a cévy, a tím i nepřímo chrání před vznikem demence.

Proti demenci stačí uskutečňovat pravidelně aktivity s nízkou zátěží. Vyberte si takovou pohybovou aktivitu, kterou máte rádi, která vás baví. Je celkem jedno, zdali se jedná o jízdu na kole, pěší turistiku nebo procházky volně v přírodě. Pokud se pouštíte do sportovních aktivit po delší době a nejste si zcela jisti stavem vašeho zdraví, poraďte se s vaším lékařem.

Nové aktivity proti demenci – hra na hudební nástroj, učení se cizím jazykům. Dostatek sociální interakce, setkávání se s novými lidmi, povzbuzuje mozek. Méně již pomáhají křížovky. Při nich se totiž pouze využije staré myšlení. Taková aktivita pro mozek neznamená totiž nic nového.

Zůstaňte aktivní nejen tělesně, ale také duchem. Nejvhodnější je se učit něco nového. Mezi nervovými buňkami v mozku se budují nové spoje. I ve stáří se dají vazby mezi jednotlivými mozkovými buňkami stále tvořit. Znamená to, že není nikdy pozdě vystavit svou hlavu novým výzvám.

Kdo trpí ve stáří na depresi, má častěji výskyt demence. I chronický stres je rizikovým faktorem. Proč spolu psychika a demence vlastně souvisí, není dnes ještě objasněno. Proti chronickému stresu je ale třeba něco dělat. Analyzujte, co přesně vás stresuje, co způsobuje váš stres. Podle toho řešte vlastní situaci. Při depresi je důležitá samozřejmě správně zvolená léková terapie.

 

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

 

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..