Pokojný spánek v chaotické době

Úno 28 2021

Během lockdownu není jednoduché se uvolnit, dopřát si dostatek spánku a probouzet se svěží. Někteří lidé musí pobývat a zůstávat převážně doma a cítí se osamělí. Ti, kteří tráví většinu času v domácnosti společně, si mohou začít lézt na nervy. Nedostatek spánku nebo nekvalitní spánek může takové napětí ještě zvyšovat.

Noční můra pronásleduje mnohé i ve spánku

Starosti způsobené dobou koronavirovou se nás dotýkají často během usínání. Strach a vnitřní napětí, starost o zdraví a budoucnost. Válíme se v posteli ze strany na stranu, místo toho, abychom si v klidu zdřímli. Noční můry přerušují náš často vytrhávají ze spánku. „Neklidnější prožívání spánku vede k častějším fázím probuzení. Tím se dá vysvětlit, proč se projevy nočních můr více promítají do spánku“, tvrdí odborník na spánek Dr. Christian Benedict z univerzity ve švédské Uppsale. Online dotazníky zase prozrazují, že během krize způsobené koronavirem však lidé zároveň více sní a prožívání snů je intenzívnější.

Život se radikálně změnil. K tomu přispívá i změna struktury všedního dne. Pravidelně opakující se vzorce chování jsou ovšem ideální pro vnitřní hodiny a spolu s tím i pro zdravý spánek, jak potvrzuje dr. Benedict. Proto doporučuje před ulehnutím do postele si nejen strukturovat a seřadit úkoly na nadcházející den, ale je také vymezit si dostatečné časové okno pro denní chody jídla.

Umělé světlo v noci může noční spánek narušit

Světlo ovlivňuje naše vnitřní hodiny. Umělé světlo v noci může noční spánek narušit. Především takové, které se z velké části skládá z modrého světla, obsaženého v tabletech a chytrých telefonech. S digitalizací čehokoliv od startu lockdownu jsou taková zařízení využívána daleko častěji, jak uvádějí experti. Světlo vytvářené monitory zadržuje večer uvolňování hormonu melatoninu, čímž se prodlužuje fáze usínání a spánek se stává méně odpočinkový. Modré spektrum světla se dá odtlumit. Tlumené a teplé světlo většinou zvyšuje šanci na poklidnou noc.

„Na nejbližší spánek se připravujeme už od první chvíle, kdy ráno vstaneme“, zdůrazňuje dr. Benedict. Ráno představuje vnitřní hodiny zvláště citlivě pro světlo. Pohyb venku, chvilkové posezení na balkóně nebo stání u okna je pro okamžik dobrého usnutí při nejbližším večeru velmi dobré. Umožňuje nám usnout rychleji a podporuje stabilní spánek.

Nespavost představuje riziko pro vznik demence a pro imunitní systém

Podle zdravotní ročenky pojišťovny jsou poruchami usínání a kvalitního spánku postiženi hlavně zaměstnanci na směnách, jakou jsou řidiči nočních linek, zdravotníci na nočních službách, zaměstnanci call center a v sociální péči. Nedostatek spánku zvyšuje riziko nehody nebo během delší doby může pak přispívat k poruchám kardiovaskulární soustavy a metabolismu, stejně i k ovlivnění psychiky. Uvažuje se i o zvýšeném riziku demence.

Jsme chronicky nevyspaná společnost, říká Dr. Weess, člen předsednictva Německé společnosti pro poruchy spánku a spánkové medicíny (DGSM). 80 procent lidí stává s budíkem. Předčasně tak ukončují nejdůležitější regenerační a reparační program těla. Spánek je nejlepší medicína v časech koronaviru. Spánek posiluje také imunitní systém.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..