Pomocníci ve spánku pro rychlejší usnutí

Led 06 2014

Spánek je naši přirozenou biologickou potřebou, která má pozitivní vliv na naši psychickou a fyzickou pohodu. Nejčastější poruchou spánku je nespavost. Může jí trpět až 35 % populace. Nespavostí častěji trpí ženy než muži, a to asi 1,2-1,5x. Ve věku nad 65 let se objevuje až u 60 % žen. Mezi příznaky spojené s nespavostí patří dlouhá spánková latence, tedy delší doba potřeba k usnutí. Dále pak časté probouzení během spánku, předčasné ranní probuzení a pocit nedostatečně kvalitního spánku. Člověk má obvykle pocit, že se špatně vyspal a cítí se unavený. Problémy s nespavostí mohou vést k psychické a fyzické únavě během dne, bolestem hlavy, snížením koncentrace a paměti.

Rozvoj tolerance a vzniku závislosti u léčiv na předpis

Běžnou praxí při řešení nespavosti je užívání léků na spaní ze skupiny hypnotik nebo antidepresiv. Nejčastěji se jedná o hypnotika na bázi benzodiazepinů. Tyto preparáty by se ovšem neměly užívat dlouhodobě. Hrozí tu riziko rozvoje tolerance a tím vzniku závislosti. Pravidelně užívaný preparát přestává zabírat a organismus toleruje stále vyšší dávku. Proto je důležité se vždy při užívání hypnotik poradit s lékařem.  Abychom předcházeli vzniku závislosti je nutné celkovou dobu užívání léku omezit na maximálně 4 týdny. Léčivo by se mělo brát přerušovaně. Případně je vhodné nasadit preparát s jinou účinnou látkou. Pro zabezpečení dostatečného a kvalitního spánku je však klíčové dodržování spánkové hygieny.

Při poruchách spánku má svůj význam přírodní léčba na bázi doplňků stravy. Mezi nejčastěji používané části z bylin patří kořen kozlíku lékařského, nať meduňky lékařské, šištice chmele otáčivého, nať mučenky pletní nebo květ levandule.

Účinné látky se rychle uvolňují

Letošní novinka se jmenuje DORMIAN RAPID. Díky svému novému složení a formě přináší rychlejší usnutí po ulehnutí na lůžko, a tím významně zkracuje dobu spánkové latence. Díky inovované želatinové kapsli dochází k uvolnění účinných látek z přípravku DORMIAN RAPID již během 4 minut. Tělo tak může využít farmakologický účinek uvolněných látek relativně brzy. To přispívá k rychlejšímu usnutí a kvalitnímu spánku.

Dormian_RapidDORMIAN RAPID obsahuje 100 mg sušeného extraktu z kořene kozlíku lékařského (radix valerianae officinalis) v jedné tvrdé kapsli. Kozlík lékařský má účinky podobné ƴ-aminomáselné kyselině, která spouští otevření chloridového kanálu na povrchu nervové buňky, a tím inhibuje přenosu vzruchu v CNS. Oproti měkkým želatinovým kapslím v přípravku DORMIAN je obsah kozlíku zdvojnásoben. Za účinek na CNS je zodpovědných několik komponent z kořene kozlíku. Mezi hlavní patří kyselina valerenová, valepotriáty, seskviterpeny a ketony.

Existuje klinická srovnávací studie s extraktem z kozlíku v dávce 400 mg denně a placeba ve skupině 166 pacientů s porušenou kvalitou spánku. Extrakt z kozlíku zkrátil dobu potřebnou k usnutí a zlepšil kvalitu spánku. Kozlík měl navíc pozitivní vliv na noční probouzení a odstranil pocit ranní ospalosti. Pacienti udávali ve zvýšené míře, že si pamatovali obsah snů, které se jim zdáli 1.

Nespavci požadují přípravek, po kterém rychle usnou

Dalšími účinnými složkami v přípravku DORMIAN RAPID je extrakt z nati meduňky lékařské (herba melissae officinalis), šištice z chmele otáčivého (humulus lupulus) a nať z meduňky pletní (passiflora incarnata).

Účinnými složkami z nati meduňky lékařské jsou silice, které mají celkový zklidňující účinek. Nať se vyznačuje příjemnou citrónovou vůní. Obsahovými látkami v chmelu otáčivém jsou silice a hořčiny. Pro zklidňující účinek se používají šištice nebo žlázky z chmele otáčivého.

Účinek mučenky pletní je realizován zřejmě ovlivněním benzodiazepinových receptorů. Pilotní klinické studie prováděné v minulosti prokázaly, že mučenka má stejný sedativní účinek, s daleko méně nežádoucími účinky, jako oxazepam ze skupiny benzodiazepinů. Má spasmolytický účinek na hladké svalstvo, obsahovými látkami jsou flavonoidy a alkaloidy.

Zdroje:

  1. 1. Leathwood PD, Chauffard F, Herck E: Aqueous extract of valerian root improves sleep quality in man. Pharmacol Biochem Behav 17:65-71, 1982
Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..