Pomůcky při proleženinách

Úno 12 2019

Dekubity neboli česky proleženiny vznikají jako odumřelé tkáně spojené s rozpadem na místech, kde je kost nedaleko povrchu těla a kde nejvíc působí tlak hmotnosti těla. Dekubity se vytvářejí zvláště v oblasti hýždí a zad. V místech dekubitů je důležité udržovat správnou hygienu kůže, která má být nejméně jednou denně omývána vodou a mýdlem a lehce masírována. Důležité je, aby ložní prádlo bylo vždy suché a pod nemocným vypnuté a bez záhybů.

Antidekubitní systémy

Na trhu existuje spousta pomůcek, které jsou vhodné pro péči a terapii dekubitů. Jedná se o speciální matrace, podložky nebo celé antidekubitní systémy pasívní nebo aktivní, které podporují cirkulaci krve v tkáni a jsou schopny měnit tlak na jednotlivé části těla pacienta. Vyrábí se speciální povlaky nebo podložky na místa, kde je pod kůží blízko kost, jako je loket, pata nebo koleno. Pro péči o o osobu, kde je velké riziko vzniku dekubitů nebo již se dekubity vyskytují, doporučujeme např. matrace polyuretanové pěny, které jsou potaženy omyvatelným paropropustným potahem.

Velkou roli v prevenci proleženin má častá změna polohy osoby s odlehčením nejvíce ohrožených míst podložkami a kolečky. Zvláště pak u nemocných v bezvědomí nebo s poškozením míchy je vhodné užít speciálních vložek do lůžka – antidekubitorů, neboť dekubity se u takových nemocných mohou objevit již po hodině účinku lokalizovaného tlaku.

Reklama
Některé antidekubitní matrace jsou opatřeny antibakteriální prořezávanou pěnou, na které je silná viskoelastická pěna. Antidekubitní matrace a podložky do vozíku, pod paty, pod lokty a pod záda jsou velmi důležitou součástí v boji proti vzniku proleženin. Matrace a podložky zajišťují maximální stabilitu a komfort pacienta, rozkládají rovnoměrně tlak v zatěžované oblasti. Zabraňují mechanickému poškození tkáně a minimalizují tření.

Antidekubitní matrace ANDEMA Classic Safr

Klíčové je polohování pacienta

Pro předcházení proleženin je však klíčové pravidelné polohování pacienta. Pouze opatřit antidekubitní pomůcku nestačí. Při polohování pacienta je důležité omezit bariéry mezi pokožkou a podložkou a zabezpečit maximální hygienu. Konkrétní typ podložky se volí podle škály Norton. Podle ní určíme riziko vzniku dekubitů. Čím nižší je součet bodů hodnotících jednotlivé rizikové faktory, tím je pacient více ohrožen.

Antidekubitní pomůcky jsou vhodné pro domovy pro seniory, pečovatelskou a domácí péči.

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..