Pozor na podvýživu u seniorů

Úno 13 2013

Hlad není v dnešní Evropě naštěstí žádným nebezpečím. V nejhorším případě představuje strašlivou zkušenost během neúrodných časů po světové válce. Přesto se stává podvýživa nebo nedostatečná výživa ohrožením zvláště u starších lidí.

V popředí stojí dva faktory, když přijde na řeč nedostatečná výživa. V první řadě ztrácejí starší lidé často chuť. Stravují se tedy méně. V mnoha případech bývá žvýkání a polykání obtížné nebo je bolestivé skousnutí špatně sedícího chrupu. V nejednom případě bývá příprava jídla pro seniory mrzutou povinností. Kdo ztratil svého životního partnera, necítí se rád u jídla osaměle.

Kalorická potřeba seniorů

Vedle mnohočetných důvodů jsou zde dále důvody psychologické, které vedou k podvýživě seniorů. Tělesné změny ve stáří s sebou přinášejí i změnu v potřebě živin. Ve stáří dochází k poklesu bazálního metabolismu. Klesá množství energie, které tělo spotřebuje pro fungování svých orgánů.  Pro srovnání: pětasedmdesátiletý senior spotřebuje v klidovém režimu o 20% méně než pětadvacetiletý mladík. U žen je rozdíl menší a představuje asi 15 procent.

Můžeme namítnout, že nižší příjem potravy u seniorů je tedy v pořádku, jelikož spotřebují podstatně méně energie než v mládí. Problémem však zůstává skutečnost, že lidské tělo potřebuje i v starším věku vitamíny a minerály, a to v nezmenšené míře. Suma sumárum vzato: Starší lidé musejí při svém stravování dbát na dostatečný přísun životně důležitých živin, jinak je jejich výživa nedostatečná.

Maso, uzeniny, cukrovinky, produkty z bílé mouky, pomazánky, smetanové omáčky patří k potravinám, u kterých bychom měli být zvláště obezřetní. Ne ve smyslu úplného se zřeknutí, nýbrž se zřetelem na vyvážený poměr životně důležitých živin ve stravě seniorů.

Co doporučit?

K hodnotným potravinám patří zelenina, ovoce, celozrnný chléb, obiloviny, mléko s nízkým obsahem tuku a mléčné produkty. Brambory, rýže a nudle lze rovněž doporučit. Pozor však na omáčky, které mohou patřit ke kalorickým bombám.

 

Autor: KM s použitím zahraničního serveru

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..