Pozor na proleženiny

Čvn 20 2018

Dekubitus neboli proleženina je vlastně vřed, který vzniká pokud na oblast kůže působí mechanický tlak. Vřed je příčinou bolestí a zvyšuje riziko infekce. Hypoxie znamená nedostatečné zásobování tkáně kyslíkem. Nedostatek kyslíku v tkáni vede k nevratnému poškození tkání. Vřed nepostihuje pouze povrchové tkáně, jako je kůže, ale také tkáně hluboké jako jsou svaly. Hypoxii tkáně je velmi těžké rozpoznat. Člověk totiž rozliší až následky hypoxie, když už je vřed zjevný.

Hlavní rizikové tělesné partie

Dekubity vznikají především na místech, na nichž kůže naléhá bezprostředně na kost. 40 procent dekubitů vzniká v oblasti křížové kosti. Při poloze v leže jsou rizikové především oblasti křížové kosti, pat, loktů a lopatek. Při poloze na boku se jedná hlavně o hrbolky na stehnech a na kotnících dolních končetin. To jsou neohroženější lokality. V poloze vsedě jsou rizikové pro vznik dekubitů hlavně hrboly sedacích kostí. Pokud působí navíc jakákoliv smyková síla, riziko vzniku dekubitu se zvyšuje.

Kategorie dekubitů

dekubity1

Proč hodnotit riziko vzniku dekubitů?

Dekubitní vřed vyžaduje nezbytnou léčbu a léčí se jen velmi pomalu. V závislosti na tělesném a duševním stavu pacientů existuje různý stupeň rizika vzniku dekubitu. Prevence dekubitů představuje opatření mezi něž patří výživa, polohování jako profylaxe dekubitů až zavedení různých polohovacích systémů.

Vyhodnocování vzniku rizika je důležité pro zavedení vhodných opatření. Vznik a vývoj dekubut do těžších stadií může být pro pro pacienta často velmi rychlý proces. Je proto důležité hodnotit riziko kvalifikovaných personálem pravidelně a vždy ho aktualizovat.

dekubity2

 

 

 

 

 

 

Zvláště vhodné pro lidi nad 65 let. Čím méně bodů, tím větší riziko dekubitů.

 

dekubity

Počet komentářů: 0

Napsat komentář