Pražané si měřili rizika cukrovky. Každý 6. neprošel

Dub 13 2017

Včerejší osvětová akce s názvem Hlídej si zdraví, která byla realizována k příležitosti Světového dne monitoringu diabetu (vychází na 14. 4. 2017), přilákala několik stovek Pražanů. Ti měli na akci možnost ověřit si bezplatně svůj zdravotní stav: nechat si změřit glykémie a analýzu složení těla, využít nutriční poradenství a zkonzultovat svůj životní styl s odborníky na rizika rozvoje civilizačních onemocnění. Toho využilo téměř 500 osob. Akce přinesla poměrně alarmující výsledky. Celých 15 % měřených, tedy každý 6. návštěvník, vykázal znepokojivě zvýšené hodnoty krevního cukru, což je signál pro možný prediabetes. 

unspecified2

Možnosti nechat si změřit glykémii využilo téměř 500 osob

Prediabetes označuje stav, který bezprostředně předchází rozvoji skutečného diabetu. Lidé s prediabetem mají vyšší hladinu krevního cukru, než je běžné u „zdravé“ populace. Většina z nich je však asymptomatická, to znamená, že je dosud netrápí žádné příznaky nastupujícího onemocnění a – pokud si glykémie neměří sami nebo v rámci preventivních kontrol u praktického lékaře – může trvat ještě mnoho let, než se na již rozvinutý diabetes přijde náhodou, třeba v rámci předoperačního vyšetření.

V mezičase však neodhalený diabetes páchá v organismu nenávratné škody. Dlouhodobě zvýšená hladina glykémie může totiž vést k závažnému poškození důležitých orgánů (očí, nervů, ledvin, dolních končetin), které mohou končit dokonce až předčasnou smrtí. Proto je klíčová včasná diagnóza.

V České republice aktuálně žije již téměř 900 tisíc diabetiků a každý rok tuto diagnózu vyslechne dalších minimálně 20 tisíc Čechů. Mnoho z nich však zbytečně. Pokud by totiž bývali onemocnění zachytili ve fázi „prediabetu“, velká část z nich by měla šanci rozvoj onemocnění zastavit. Lékaři odhadují, že by to mohlo být až 8 z 10 případů. Na význam selfmonitoringu má poukazovat každoročně Světový den monitoringu diabetu, který připadá na 14. dubna.

Akce se konala v rámci stejnojmenné edukativní kampaně, která si klade za cíl upozornit širokou veřejnost na zdravotní rizika neodhalené cukrovky. Partnery akce byly Centrum celoživotního vzdělávání, VŠTJ MEDICINA PRAHA a sponzorem eventu byla, stejně jako v minulém roce, společnost PROMEDICA PRAHA GROUP, a.s.

Pro bližší informace či v případě dotazů prosím kontaktujte:

Bc. Adéla Vosádková, DiS.

PR manager

Tel.: 7750 014 300

Mail: adela.vosadkova@side-effect.cz

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..