Před vyšetřením zažívacího ústrojí

Úno 17 2018

Výplach střev spojený s jejich vyšetřením nemusí být nezbytně nepříjemnou záležitostí. Vyšetření je důležité pro pečlivé vyhodnocení stavu trávicího ústrojí kvůli riziku vážných nemocí. Díky tišícím prostředkům pociťuje většina vyšetřovaných toto vyšetření už dnes velmi klidně. Předpokladem pro úspěšné provedení je čisté střevo. Jen tak může gastroenterolog možné změny na stěnách střev rozpoznat. Co vlastně může pomoci pacientům před tímto vyšetřením?

Vyhněte se jadérkům – také v ovoci

Jadérka mohou ve střevě nabobtnat a překážet cestě v endoskopické sondě. Vzdejte se už pět dní před vyšetřením jídel, která obsahují jadérka. Platí to i pro ovoce bohaté na jadérka, jako je kiwi.

Začněte v pravý čas

Obecně platí doporučení, že v den vyšetření střev až do včetně do oběda jíst jen lehce stravitelná jídla bez zbytkovédarmspiegelung stravy jako je kaše nebo jogurt. Kdo má pomalou pasáž střev a pomaleji tráví, by měl začít už dříve. Je dobré se poradit s lékařem, kolik dnů před vyšetřením je potřeba vynechat takovou stravu.

Od odpoledne den před vyšetřením je tabu jakákoliv pevná strava. Jsou dovolené pouze ještě polévky, nejlépe vývary a nápoje. Kola, káva, černý a zelený čaj mohou zabarvit stěnu střev. Lékař může kvůli těmto nápojům vidět změny na povrchu stěn střev hůře. Kdo nechce proto pít pouze vodu, doporučuje se pít nejlépe čisté šťávy, ovocné nebo bylinkové čaje.

Jak nám bude lépe chutnat roztok pro střevní výplach?

Kdy a jak musíme začít přijímat roztok pro výplach střev, neboli irigační roztok, známý pod názvem klystýr? To nám zpravidla vysvětlí lékař. Zpravidla musíme odpoledne a pět hodin před vyšetřením pokaždé vypít jeden litr roztoku a jeden až dva litry čisté tekutiny. Radou je cucat před vypitím pomerančové nebo citronové bonbony, pak jde pití snadněji. V mnoha případech je možné naředit roztok nějakou šťávou. Ale poraďte se s lékařem. Mnoha lidem pomáhá to, že tekutinu pijí ochlazenou.

Jak na pocity hladu před vyšetřením?

Samotné velké množství tekutiny, které člověk musí před vyšetřením vypít, navodí určitý pocit nasycení. Vypijte také dostatek nápojů. Proti pocitům hladu pomůže také žvýkání žvýkačky. Nejpozději dvě hodiny před vyšetřením by měl člověk ovšem žvýkačku vynechat.

Upozorněte na léky, které užíváte

Informujte se u lékaře, které léky před vyšetřením můžete užívat. Diabetici, kteří si aplikují inzulín, by měli například svou dávku inzulín v dny před vyšetřením upravit. Také užíváním léků na ředění krve, by mělo být před vyšetřením rovněž zohledněno. Takové léky zvyšují během vyšetření riziko krvácení. Navíc irigační roztok může ovlivnit účinek hormonální antikoncepce.

Správná péče o intimní zóny

V oblasti konečníku může následkem podráždění irigačního roztoku dojít k začervenání a lehkým vřídkům. V takovém případě pomohou masti, které ulevují při bolesti. Nepoužívejte na intimní oblasti v žádném případě parfémované krémy, které dráždí kůži. Při výběru masti se ptejte ve vaší lékárně.

Na vyšetření se teple oblékněte

Často je pacientům při vyšetření zima. Oblékněte se proto na vyšetření teple. Vezměte si takové oblečení, které můžete v případě potřeby lehce svléknout. Je přitom jedno, jaká teplota je právě venku. Doporučuje se takové pro všechny případy přinést si s sebou náhradní spodní prádlo.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..