Přehled nejčastějších mýtů panujících o konzumovaných nápojích

Dub 01 2017

Jakých omylů se nejčastěji dopouštíme v souvislosti s některými nápoji, které běžně konzumujeme a jaké z toho plynou mýty?

Alkoholické pivo neobsahuje žádný alkohol

Není to pravda. Podle vyhlášky Ministerstva zemědělství se rozumí nealkoholickým pivem pivo s obsahem alkoholu

Senior punk rocker with a leather vest with pins holding a bottle of beer isolated on white background

Dnes už můžeme ochutnat i piva obsahující ryze nula procent alkoholu

nejvýše 0,5 % objemových (0,4 % hmotnostních). Díky tomuto zbytkovému alkoholu chutná pivo přibližně tak jako pivo. Toto množství alkoholu je stanoveno tak, aby nemělo vliv na konzumenta alkoholu. Kdo by přesto rád ochutnal pivo s nula procenty alkoholu, i taková se dají sehnat. Jsou to například značky Clausthaler a Bitburger.

Káva vyžene krevní tlak nahoru

Kdo pije kávu jen občas, může svůj krevní tlak bezprostředně po šálku kávy vytáhnout asi o 20 mmHg. Ale většinou je přechodně asi na půl hodiny. U pravidelných konzumentů kávy však bude tento účinek minimální nebo vůbec žádný. Pacienti s vysokým krevním tlakem ale nemusí na nápoje s obsahem kofeinu rezignovat. Pokud se jedná o maximálně 4 šálky denně. Mnohé studie dokonce prokázaly, že káva má příznivý účinek na hladinu cukru v krvi.

Mátový čaj uvolňuje žaludek

Souhlasí. Pokud nás bolí břicho, problém bývá nejčastěji v oblasti žaludku. Vedle teplých obkladů, pomůže od bolestí břicha ulevit také pití mátového čaje. Jeho hlavní účinnou složkou je menthol uvolňující křeče. Pro uvaření nálevu stačí jedna čajová lžíce máty nebo čajový sáček se zalije vařící vodou a nechá se deset minut vyluhovat. Čaj by se měl konzumovat pokud možno teplý a v malých douškách.

Coca-cola pomáhá při průjmu

Není to pravda. Při průjmu potřebuje člověk dostatečně pít, aby se kompenzovala ztráta tekutiny z těla. Kola ovšem obsahuje hodně cukru, který v nadbytečném množství průjem za určitých podmínek dokonce zhorší. Kromě toho je cukr škodlivý stejně jako kyseliny z nápojů na zuby. Vhodnější je pití sladkých bylinných čajů.

Mléko posiluje naše kosti

Je to pravdivé, ale jen za určitých okolností. Kosti obsahují velké množství vápníku a mléko je na vápník bohaté. Obsahuje asi 1,2 g na litr. Je prokázáno, že mléko je důležité pro děti a mladistvé kvůli vytvoření dostatečně husté a pevné kostní hmoty. Nepotvrdilo se ovšem, že by pití mléka staršími lidmi mělo ochranný účinek před řídnutím kostí neboli osteoporózou. Současné doporučení je takové, že za den bychom měli vypít čtvrt litru mléka nebo sníst 250 mg jogurtu a 50 až 60 g sýra.

Sycená minerální voda může přivodit nadýmání

Není to pravda. Nadýmání je nepravděpodobné samo u lidí, kteří pijí hodně. Do nejnižšího úseku tlustého střeva, kde nadýmání vzniká, proniká jen minimální množství kyseliny uhličité. Tato kyselina má navíc v trávicím traktu spíše pozitivní účinky. Zlepšuje prokrvení sliznice jícnu, očisťuje chuťové pohárky v ústech a podněcuje slinění. Kromě toho voda naplňuje žaludek a brzdí tak pocit hladu. Ve větším množství však může být pocit plnosti nepříjemný a vyvolat říhání.

Červené víno je dobré na srdce

Ano i ne. Studie ukazují, že kolem 150 ml červeného vína na den může snížit riziko nemocí srdce a oběhu asi o 30 procent. Ovšem neměla by to být reklama na každodenní konzumaci vína. Alkohol může v závislosti na dávce krátkodobě zvyšovat krevní tlak a poškozovat i další orgány.

 

 

-jpo-

Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..