Přestat kouřit se vyplatí i ve vyšším věku

Dub 13 2019

Už brzy po poslední cigaretě klesá riziko výskytu mnoha nemocí, proto i senioři významně přispívají svému zdraví, když se jako kuřáci kouření vzdají. A kdo se vzdá kouření, žije celkově zdravěji.

Možná si říkáte, zdali má vůbec cenu přestat s kouřením v 60 nebo 70 letech…V každém případě se vyplatí přestat kouřit i ve vyšším věku, jak tvrdí odborníci z celého světa a jak potvrdila jedna evropská studie. Výzkumníci  zkoumají jaký je vztah mezi věkem, kdy člověk přestane kouřit a rizikem úmrtí na některé z onemocnění vyplývající z kouření. Vesměs se již zrealizovalo  17 mezinárodních studií z celého světa, které se objevily mezi roky 1987 až 2011.

Kuřáci nad 60 let mají vyšší riziko úmrtí ve srovnání s nekuřáky a žijí tak v průměru podstatně kratší senior businessman smokingdobu. Také u bývalých kuřáků se předpokládá, že mají menší očekávanou délku života. Na druhou stranu mají zřetelně lepší vyhlídky ve srovnání s těmi, kteří si zapálí. Dokonce i u osmdesátiletých. V zásadě se začíná tělo hned po poslední cigaretě regenerovat. Hladina oxidů uhlíku v krvi klesá, prokrvení tkání se zlepšuje, kyslík je lépe v krvi do buněk transportován.

To, že si naše tělo začne odvykat na kouření, má další významná pozitiva:

–          24 hodin po ukončení konzumace tabáku mají bývalí kuřáci již citelně snížené riziko výskytu srdečního infarktu. Riziko onemocnění krevního oběhu a srdce klesá vesměs velmi rychle.

–          Dispozice k rakovině klesá rovněž, i když pomaleji u nemocí srdce. Pět let po poslední cigaretě je riziko u mnoha druhů rakoviny ještě značně vyšší, jak tvrdí přední odborníci. Po více než deseti letech se nachází bývalí kuřáci téměř znovu na úrovni doživotních nekuřáků. Nebezpečí rakoviny plic zůstává ovšem ještě delší dobu po ukončení kouření.

–          Už několik týdnů po poslední cigaretě se zlepšuje zdravotní stav plic zřetelně. Což je vidět i navenek. Postižený kašle řidčeji, onemocnění plic jako zánět plic nebo chronický zánět průdušek se mohou navrátit, ale dýchání je snazší.

Přestat, ale jak?

Výhody přestání s kouřením převažují také citelně ve vyšším věku. Přesto je ovšem otázkou, jak s kouřením přestat? Šedesáti- nebo sedmdesátiletí kuřáci užívají již často žvýkací stébla. Odvykání si od návykových látek obsažených v tabáku není rovněž jednoduché. Ovšem není zase nemožné, jak se to u mnohých stává. Většina toho se rozhodne na základě toho, skoncovat s cigaretami.

Nikotinové náplasti a další přípravky

Nikotinová náplast a další přípravky z lékárny zmírňují často doprovázené jevy jako je nervozita a poruchy koncentrace, které se po poslední cigaretě mohou objevit. Podporu odvykání kouření společně s užíváním léků, by měl člověk prodiskutovat se svým lékařem.

Přibírá člověk po vzdání se kouření na váze?

Skutečně mnoho bývalých kuřáků po poslední cigaretě přibírá na váze. To není ovšem žádný argument, zase začít kouřit. Ovšem efekt na zdraví je značně větší než všechny vedlejší účinky, které se při kouření vyskytují. Zejména proti dodatečným kilům existuje jeden prostředek navíc: Dostatek pohybu. Se sportem zabijete tři mouchy jednou ranou. Člověk zhubne, pomáhá tělu se detoxikovat a rozptyluje současně, takže myšlenka znovu začít kouřit, se jen zřídkakdy vyskytuje. Kdo se odhodlá po poslední cigaretě ke sportovním aktivitám, měl by na to dostat zelenou od lékaře.

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..