Při dlouhodobém užívání některých léků se vytváří závislost

Pro 17 2013

Vytvoření závislosti patří k jedněm z možných nežádoucích účinků některých léků. Nejčastěji se tak stává při dlouhodobém užívání nebo užívání dávky, která je vyšší než doporučená. V mnoha případech o tomto možném riziku ani nevíme. Úkolem léků je léčit nemoci a zmírňovat různé potíže. Mnohdy se ale užívání některých léků stává problémem, a to v případě, když si na ně vypěstujeme závislost. V odborné terminologii hovoříme o abúzu medikamentů. Jedná se dokonce o čtyři až pět procent všech užívaných léků, které mají potenciál vypěstování závislosti.

Závislost na léky je široce rozšířená

Lze jen odhadovat, kolik lidí již má vypěstovanou závislost na některé léky. Ačkoliv závislost může postihnout jedince v každém věku, nezávisle na pohlaví nebo rase, jsou zvláště ohroženi starší lidé. Nejčastěji se tak děje při užívání léků na problémy se spánkem a na bolest. Obě skupiny léků se na vytvoření lékové závislosti podílejí největším dílem. Častěji se závislost projeví u pacientů s chronickými nemocemi, jelikož ti užívají léky dlouhodoběji. To zvyšuje riziko k vytvoření závislosti.

O které léky se nejčastěji jedná

Hypnotika, léky pro podporu spánku. Vysoký potenciál k vytvoření závislosti má především benzodiazepin. Jedna třetina receptů je předepisována ve věkové skupině padesáti až šedesátiletých, další třetina předpisů připadá na pacienty nad 70 let. Přeruší-li člověk užívání benzodiazepinu, protože ho užíval již delší dobu, mohou se vyskytnout projevy vysazení jako poruchy koncentrace, podrážděnost a neklid. To přivádí pacienty k tomu, aby nadále léky užívali.

Analgetika, léky proti bolesti. Opioidní analgetika se předepisují hlavně u silných bolestí. Dávkovací schéma těchto léků je u pacientů většinou individualizováno. Nešetrně nasazená opioidní analgetika však vedou k vytvoření návyku. Při odnětí se dostavují příznaky spadající pod syndrom závislosti typicky s výrazným odvykacím stavem, který se projevuje příznaky jako při chřipce, typické jsou bolesti svalů nebo svalové křeče, pocit na zvracení, průjem, rozšíření zornic, slzení doprová­zené výtokem z nosu.

Vedle těchto dvou hlavních skupin se může závislost objevit i u projímadel, nosních sprejů, léků na odvodnění, různých vitami­nových nebo přírodních preparátů.


Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..