Při sportu se musí dostatečně jíst a pít

Zář 11 2016

Jak by se měl člověk stravovat při sportovních aktivitách stravovat?  Pít dostatečně před i během sportu, plánovat si jídelníček, používat praktické tipy lahví.

Napřed doplňte zásoby

Potřebujete být dostatečně zavodněni. Kdo začíná aktivitu s deficitem tekutin, podává horší výkon a

Elderly couple walking through the parc hand in hand

Množství vypitých tekutin by se mělo zvýšit, pokud se člověk potí

hůře se mu sportovní výkon zvládá. Ráno před aktivitou by měl proto člověk vypít 1,5 až 2 litry vody. Pokud si nejste jisti množstvím, které už jste za den vypili a chystáte se na sport, vypijte asi jednu hodinu před sportem velkou sklenici vody.

Konzumujte ovocné střiky

Když se hodně potíme, ztrácíme potem i důležité minerály, elektrolyty, draslík, vápník, hořčík, železo. Pro jejich doplnění se starají střiky z ovocných šťáv s příchutí z jablek, rybízu nebo hroznů. Ty, které obsahují také fruktózu a glukózu, jsou zároveň zdrojem energie. Tyto ovocné střiky si míchejte sami. Čtvrtina šťávy s třemi díly vody bez bublinek nebo vody z kohoutku.

Sestavte si jídelníček

Kdo vstává a sportuje brzy po ráno, měl by mít snídani optimálně složenou z celozrnného chleba, čerstvého sýra, ovesných vloček s jogurtem a jemně nakrájenou zeleninou anebo vejce. K obědu si dopřejte pečené brambory s bylinným tvarohem, nudlemi z lososa nebo malý steak, hodnotné cukry a bílkoviny. Vyhněte se příliš tučným jídlům.

Vezměte si přepravník

K turistice, běhání nebo jízdě na kole se hodí lehké a nerozbitné láhve z hliníku nebo plastu, které člověk k ústům může lehce přiložit, zmáčknout a pít. Cyklisté, pro které je stisk láhve během jízdy příliš riskantní, měli by využít čutory neboli polní láhve.

Jak často a kdy při sportu pít?

Při lehčích sportovních aktivitách stačí pít vydatně před nebo po aktivitě. Doporučujeme tekoucí vodu z kohoutku nebo vodu bez bublinek. Voda tělu nedodává žádné další kalorie. Ideální je pro ty, kteří chtějí při sportu hubnout.

Ti, kdo se hodně potí, potřebují více tekutin

Pokud vyloučí vaše tělo při vytrvalostním sportu velké množství potu, měli byste doplnit do vašeho těla aspoň 0,5 až 0,8 litru tekutin za každou hodinu. Každých 15 minut byste měli pít po douškách. Množství vypitých tekutin by se mělo zvýšit, pokud se člověk silně potí. To se děje, pokud je velmi dusno, člověk cestuje ve vysoké nadmořské výšce nebo je vystaven silnějšímu větru. Jen na samotný pocit žízně by se člověk neměl spoléhat.

Pro jedince, kteří se léčí se srdcem nebo s ledvinami platí pro příjem tekutin zvláštní pravidla. Měli byste se proto poradit před sportováním se svým lékařem.

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..