Přírodní léčivé zdroje

Led 12 2018

Balneoterapie neboli lázeňská léčba využívá pro ovlivnění různých funkcí organismu metody zevní a vnitřní aplikace léčivých zdrojů. Mezi ně patří zábaly, výplachy, koupele, inhalace. Lázeňská léčba však kombinuje tyto metody s dalšími medicínskými postupy, které využívají jednak různých klimatických podmínek, odlišné formy rehabilitace, a to individuální nebo skupinové nebo různé formy energií (elektrickou, zvukovou, magnetickou, světelnou atd.). Dále využívá lázeňská léčba ergoterapii, fototerapii, klimatoterapii, psychologii, logopedii, dietoterapii, farmakoterapii. Cílem je dosáhnout celkové duševní rovnováhy lidského organismu.

Přírodní vodní a minerální prameny

Termální pramen či horký pramen je speciální druh pramenu, ze kterého vystupuje ohřátá voda často Peloid1obohacená o minerální složky. Voda proniká puklinami do zemské kůry do značných hloubek, kde se vlivem tektonických poruch dostává do blízkosti magmatu, o který se ohřívá a vystupuje nahoru. Termální prameny se využívají k léčbě různých onemocnění jako převážně nemocí kůže, na kterou blahodárně působí minerální složení vody a nízký stupěň radiace způsobený rádiem. Každý pramen má jiné složení solí a minerálních prvků.

Zřídelní plyn

Je aplikován ve dvou formách. Buď jako plynové injekce, kdy se jedná se o reflexní terapii, kterou využíváme u potíží pohybového aparátu  pro uvolnění svalového a vazivového korzetu páteře a pánevního pletence po operacích  nebo jako plynové gynekologické lázně. Při nich dochází přímým působením plynu na sliznici vnitřního genitálu k maximálnímu rozšíření kapilár a urychlení obměny krve.

Pro zevní aplikaci v podobě suché uhličité koupele musí zřídelní plyn obsahovat minimálně 90 % Balneotherapy1oxidu uhličitého. V uzavřeném prostoru obálky dochází k městnání tepla, k pocení a k zvlhčení oxidu uhličitého, který se pak kůží lépe vstřebává. Po povrchové kožní vazodilataci následuje vazodilatace hluboká a zvýšené prokrvení oblasti.

Peloid

Je to bahno nebo hlína, která má léčebný účinek. Používá se hlavně v lázeňské léčbě. Peloid se skládá z humusu, což je soubor látek z odumřelých rostlinných a živočišných zbytků nashromážděných v půdě, a minerálů. Mezi peloidy však také patří upravená rašelina nebo slatina. Bahno se podává ve formě zábalů. Má příznivý účinek při revmatických nemocech, osteoartriditidě, potížích pohybového aparátu neboi gynekologických potížích, při nemocech kůže.  Ve slovenských Piešťanech je například bahno připravované originální technologií, v níž podléhá procesu dozrávání a regenerace s početnými chemickými a biologickými reakcemi. Dozráté bahno je ocelově modré až černé, má máslovitou, mazlavou konzistenci, je plastické, tepelně vodivé. Má 350x vyšší viskozitu než voda.

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..