Pro ledviny zdravé

Říj 31 2017

170 až 200 litrů primární moče vytvoří filtrační systém našich ledvin denně. Z nich pak vznikají asi 2 litry definitivní moče. Ledviny představují párový orgán uložený podél bederní páteře za zadní stěnou břišní dutiny. Skládají se z kůry a dřeně. Základní funkční jednotkou ledvin je nefron, který představují složitou síť drobných cévek a vývodných kanálků, které odvádějí z těla odpadní a škodlivé látky, vodu, minerály a léky. Určité léky mají na druhou stranu na funkci ledvin škodlivý účinek. Ledviny jsou zodpovědné za hospodaření našeho těla s vodou, kdy podle potřeby je více zadržována nebo vylučována. Podle toho se odvíjí i zabarvení moči. Vedle jater jsou ledviny nejdůležitějším orgánem, v kterém tělo zpracovává léky a vytváří z nich metabolické produkty, které jsou určeny k vyloučení z těla.
Výkonnost ledvin klesá s každým rokem  

Poškození ledvin se může projevovat různě. K nejčastějším patologiím patří přítomnost bílkoviny v moči, hovoříme o tzv. proteinurii. Většinou dojde k poškození vnitřního filtračního mechanismu ledvin a bílkovina se dostává do moči ve zvýšené míře. Bílkovina v moči může být následkem různých nemocí. Nejčastěji to bývají záněty a infekce způsobené bakteriemi. Bílkovina v moči upozorní i na špatně léčený vysoký krevní tlak nebo cukrovky. Pokud selhává jedna ledvina, je schopna její funkce převzít ledvina druhá. Pokud jsou vyřazeny z funkce obě ledviny, nemocný pak musí docházet na dialýzu.

Ledvinová kolika patří k jedné z nejhorších bolestí  

Běžně se v moči mohou vyskytovat kameny, které se pravidelně vylučují. Pokud dosáhnou velikosti 2-3 mm, mohou zablokovat horní močové cesty. Svalovina v močovodu nebo v ledvinové pánvičce se křečovitě stáhne ve snaze kámen vypudit ven, což způsobí náhlou, prudkou, někdy kolísavou bolest nazývanou ledvinová kolika. Tato bolest se vyskytuje v oblasti bederní páteře a může vystřelovat do třísel, šourku nebo velkých stydkých pysků. Léčba ledvinových kamenů je konzervativní nebo chirurgická. Konzervativní léčba spočívá v dostatečné příjmu tekutin a podávání diuretik, která zvyšují množství vyloučené moči a tím šanci odchodu kamenů ven, nebo v mimotělní shutterstock_57285085031nárazové litotrypsi, kdy je kámen rozbíjen pomocí ultrazvuku. U ledvinových kamenů se také snižuje příjem látek, z kterých se většinou kameny tvoří. U šťavelanových kamenů je potřeba omezit příjem čokolády, špenátu nebo ořechů. Zachovává se dostatečný příjem tekutin, omezuje se příjem tekutin s obsahem kofeinu a podává se dieta s nižším obsahem bílkovin, sodíku a dusíku.

Cukrovka a vysoký krevní tlak škodí ledvinám  

Cukrovka a hypertenze, které často přicházejí společně, ničí jemné drobné cévy v ledvinách (arterioly). V případě cukrovky hovoříme o tzv. diabetické mikroangiopatii ledvin. Drobné cévy poškozuje i kouření. Takováto poškození ledvin probíhají většinou plazivě a skrytě.  Většinou se příznaky poškození ledvin projeví svěděním, bolestí v bederní krajině, pocit na zvracení nebo celkovou schváceností. Některé vybrané studie ukazují, že selhávání filtrační funkce ledvin zvyšuje zároveň riziko výskytu srdečního infarktu. U rizikových pacientů by se proto měla pravidelně vyšetřovat moč a krev a měřit se krevní tlak.

Další info:

724 746 408

info@penzista.net

 

 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..