Probiotika pomohou při oslabené imunitě, která bývá často u seniorů

Bře 19 2020

Stalo se vám někdy, že jste při užívání antibiotik trpěli průjmem? Není to nic výjimečného. Děje se tak téměř ve třetině případů, kdy užíváme antibiotika. V našem střevě se nacházejí prospěšné baktérie, která nazýváme probiotika. Jsou to živé mikroorganismy, které mají na naše zdraví příznivý vliv. Žijí s námi v symbióze a spoluvytvářejí v našem těle jakýsi ekosystém mající významný vliv na naši imunitu a na naše trávení. Pokud užíváme antibiotika, likvidují tyto léky jak baktérie nepřátelské, neboli patogenní, ale i ty prospěšné – probiotika. Mikroflóra je v našem těle tudíž narušena a lidé často trpí průjmem. Abychom dosáhli opětovné rovnováhy v našem střevě, doporučuje se užívat probiotika ve formě například doplňků stravy. Probiotika mají příznivý vliv na náš trávicí trakt a imunitní systém.

Mezi probiotika se v současnosti řadí laktobacily, bifidobaktérie, některé kmeny enterokoků a streptokoků a z kvasinek Saccharomyces boulardii a Saccharomyces cerevisiae. Výhodou této kvasinky je její odolnost proti antibiotikům. Může mít tudíž příznivý vliv při prevenci průjmových onemocnění způsobených především podávaním antibiotických preparátů. Poslední poznatky ukazují, že probiotika mohou mít příznivý vliv i u řady onemocnění gastrointestinálního traktu. Jen za posledních několik desítek let bylo provedeno několik desítek studií s více než 8 000 pacienty, kteří užívali přípravek s obsahem kvasinky Saccharomyces boulardii. Příznivý vliv se ukázal u pacientů se zánětem tlustého střeva s přítomností anaerobní bakterie Clostridium difficile. Saccharomyces boulardii vytváří enzymy typu serinových proteáz, které štěpí klostridiové toxiny typu A a B, a tak eliminují jejich škodlivý účinek (1). Pacienti, kteří podstoupili eradikační léčbu pro přítomnost Helicobacter pylori, nejčastějšího původce vředové choroby žaludku a tenkého střeva, měli při užívání antibiotik nižší výskyt průjmových stravů. (2)

Odolné kmeny laktobacilů a bifidobakterií

Na českém trhu najdeme přípravky s obsahem různých druhů a kmenů probiotických bakterií. Je vhodné sledovat obsah kapsle nebo tablety. Bakterie by měly být v přípravku v dostatečném počtu, jelikož po polknutí ústy dochází při přechodu přes žaludek k jejich úbytku vlivem působení kyselých žaludečních šťáv. Laktobacily a bifidobakterie samotné jsou citlivé na teploty vyšší než 25 stupňů. Je proto vhodné je doma skladovat v lednici, aby byl zachován vysoký obsah bakterií v kapsli. Hovoříme o tzv. CFU neboli colony forming unit – kolonii tvořící jednotku, která se udává v poměru k 1 g. Laktobacily v našem zažívacím traktu vytěsňují škodlivé patogenní mikroorganismy několika mechanismy. Produkují látky peptidové povahy, tzv. bakteriociny, které zasahují proti škodlivým bakteriím. Jsou schopny adheze, kdy se přichytí na střevní epitel, vnitřní vrstvu stěny našeho střeva, a tak zabraňují kolonizaci škodlivých mikroorganismů. V probiotických přípravcích jsou obsaženy také nestravitelné cukry, jako například inulin, které slouží jako zdroj energie pro zachování co nejpočetnější kolonie nám prospěšných bakterií, především laktobacilů a bifidobakterií.

 

(1) Systematic review and meta-analysis of Saccharomyces boulardii in adult patients. Lynne V McFarland. World J Gastroenterol 2010 May 14; 16(18): 2202-2222.

(2) Cindoruk M, Erkan G, Karakan T, Dursun A, Unal S. Efficacy and safety of Saccharomyces boulardii in the 14-day triple anti-Helicobacter pylori therapy: a prospective randomized placebo-controlled double-blind study. Helicobacter 2007; 12: 309-316.

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 
 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..