Proč doplácím za svůj lék pokaždé jinak?

Čvc 13 2013

Pro lék je typické, že jeho cenu nelze nastavit zcela volně na základě pravidla nabídky a poptávky. Ve všech vyspělých zemích lék podléhá určité formě cenové regulace. Stanovují se takzvané maximální ceny, které nesmějí být při prodeji překročeny. Hlavním účelem této cenové regulace je, aby byly upřednostněny medicínské zájmy.

U řádně registrovaných léků na předpis je určena tzv. maximální cena, která se označuje MFC. Je to maximální cena, za kterou může výrobce, neboli farmaceutická společnost, která lék vyrábí, prodat distributorovi. Distributora si představme jako společnost, která pravidelně prodává a dováží léky do lékárny.

Stanovení úhrady léku

Úhradou léčiva se rozumí subvencování části ceny léčiva z veřejného zdravotního pojištění. Výši úhrady léčiva doporučuje Ministerstvu zdravotnictví jeho poradní orgán, kterým je kategorizační komise. Kategorizační komise se skládá z několika členů, schází se pravidelně. V jejím složení najdeme zástupce MZ ČR, Svazu pacientů, odborných komor lékařů a lékárníků, odborných lékařských společností, pojišťoven a Státního ústavu pro kontrolu léčiv.

Kategorizační komise předloží úhrady léků Ministerstvu zdravotnictví. Na základě toho je publikována vyhláška, kterou se stanoví léky plně hrazené a částečně hrazené ze zdravotního pojištění.

Číselník Všeobecné zdravotní pojišťovny

Na základě vyhlášky se stanoví číselník Všeobecné zdravotní pojišťovny. Před vytvořením vyhlášky se také komise zabývá změnou indikačního a preskripčního omezení léku. Znamená to, že lék může být nově předepisován u dalších onemocnění (nové indikace) a jeho preskripce (česky předepisování na recept) je uvolněna dalším specializacím, neboli dalším odborným specialistům.

V ČR vychází číselník VZP celkem čtyřikrát do roka. Ve všech jeho vydáních mohou výrobci léků měnit ceny. Od toho lze pak snadno spočítat doplatek na lék. Doplatek na lék může být v každé lékárně odlišný. Jeho výše závisí do značné míry na tom, jaká marže je uplatněna na konečné ceně léku.

Pacient může vyžadovat po lékaři předpis plně hrazeného léčiva.


 

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..