Proč je důležitá péče o chrup v seniorském věku

Srp 16 2018

Péče o chrup v seniorském věku zasluhuje pozornost stejně jako chrup v dětském věku. Pokud se podíváme na počet lidí s částečnou snímací náhradou ve středním letech, je to jen malé procento, a navíc v této věkové populaci je to nulové procento lidí s úplnou snímací zubní náhradou. Ovšem… Celkem je v naší zemi asi 1 milión nositelů zubních náhrad. Ve věku nad 55 let je to více než 88 %. krvaceni z dasniNěkteré potíže s chrupem jsou pro starší věk častější. Patří k nim pocit sucha nebo pálení v ústech, otlaky a odřeniny na dásních. Ve starším věku se také častěji tvoří zubní kámen, objevuje se parodontóza, a nebo choroby způsobené nedostatečnou funkcí slinných žláz.

Co prospívá našemu chrupu

Správně si zuby čistit a starat se o ně. Nestačí si čistit zuby dvakrát denně zubní pastou s obsahem fluoridu pro dostatečné odstranění zubního plaku.  Je důležité čistit i mezizubní prostory po stranách zubů a to navíc i speciálním kartáčkem.

Jídlo, které musíme více žvýkat, jako je celozrnná strava, sýr nebo syrové ovoce podněcuje zvýšenou tvorbu našich slin. Tím i více slin protéká v naší ústní dutině. Tyto sliny neutralizují kyseliny, likvidují baktérie a transportují minerální látky zpátky do zubní skloviny. Vhodné je žvýkat žvýkačku bez obsahu cukru.




Pravidelná a profesionální péče. Abychom odstranili zubní plaky na hůře dostupných místech, používají se v zubní praxi speciální instrumenty, ultrazvuk a různé pasty. Právě u parodontitidy a zubního kazu radí lékaři čistit si chrup u profesionálů. Jen při pravidelných kontrolách u zubního lékaře odhalíme některé nešvary na našem chrupu ještě dříve, než se rozjedou.

Co zubům neprospívá

Bakteriální film a zubní kámen. Součástí mikroflóry ústní dutiny jsou rovněž baktérie, které bez důkladného čištění chrupu, včetně čištění mezizubních prostor vytváří na povrchu zubů nebezpečný povlak. Tyto plaky mohou ležet volně na krčku zubů, dásních a zubním lůžku a zanítit se, dokonce mohou oslabit kost.

Příliš málo slin. Často je příčinou mnohou  bílého pečiva příčinou, ale také některé léky omezují tvorbu slin. Bez regulační role slin  baktérie a kyseliny ve vysokém věku odhalují často volné krčky zubů.

Oslabená imunita. Stres, kouření, cukrovka má jedno společné: oslabují obranyschopnost dásní. Ty reagují citlivěji, lehce se zanítí .

Parodontóza

Parodontóza je onemocnění závěsného aparátu zubu. Toto onemocnění může vést k předčasné ztrátě zubu. Vliv na jeho výskyt má ústní hygiena, ale také genetické faktory. Může postihovat i populaci ve středním a mladším věku. Mezi příznaky parodontózy patří zvýšená viklavost zubů, obnažování a zvýšená citlivost zubních krčků. Tvoří se takzvané parodontální choboty, pravé nebo nepravé, jakožto štěrbiny mezi zubem a dásní. Dochází k úbytku alveolární kosti, tedy té kosti v které je postižený zub zasazen.

Zubní kámen a zubní plak

Ve vzniku parodontózy hrají důležitou roli dva faktory. Zubní kámen a zubní plak. Zubní plak představuje povlak usazující se na povrchu zubu. Je složen z kolonií baktérií. Ty způsobují zubní kaz a samotné zahájení parodontálního procesu. Zubní plak je třeba pravidelně odstraňovat alespoň jedenkrát za půl roku v ordinaci zubního lékaře. Nejlepší metodou je odstranění pomocí ultrazvuku. Pro prevenci parodontózy má také velký význam složení přijímané potravy. Je důležité, aby potrava obsahovala dostatečné množství vitamínů, bílkovin a minerálů. Samotnou parodontózu je třeba začít léčit včas. Pak je velká naděje na úspěch. Pokud je diagnóza provedena později, chrup je již ve stadiích viklavosti.

Léčba parodontózy

V léčbě parodontózy se uplatňují především správná zubní hygiena. Výplachy a masáže dásní, odstraňování zubního kamene, správné čištění zubů. Při mírné viklavosti zubů se používají pryskyřičné nebo kovové dentální dlahy, které postižené zuby zpevní. Stomatolog může použít i pevný můstek s plošným ukotvením při vhodném rozložení pilířových zubů.

Otestujte si, jak pečujete o svůj chrup….

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..