Proč je důležitá péče o chrup v seniorském věku?

Kvě 02 2011

Péče o chrup v seniorském věku zasluhuje pozornost stejně jako chrup v dětském věku. Pokud se podíváme na počet lidí s částečnou snímací náhradou ve středním letech, je to jen malé procento, Navíc nulové procento lidí s úplnou snímací zubní náhradou v této věkové populaci. Celkem je v naší zemi asi 1 miliónu nositelů zubních náhrad. Ve věku nad 55 let je to více než 88 %. Některé potíže s chrupem jsou pro starší věk častější. Patří k nim pocit sucha nebo pálení v ústech, otlaky a odřeniny na dásních. Ve starším věku se také častěji tvoří zubní kámen, objevuje se parodontóza a nebo choroby způsobené nedostatečnou funkcí slinných žláz.

Parodontóza

Parodontóza je onemocnění závěsného aparátu zubu. Toto onemocnění může vést k předčasné ztrátě zubu. Vliv na jeho výskyt má ústní hygiena, ale také genetické faktory. Může postihovat i populaci ve středním a mladším věku. Mezi příznaky parodontózy patří zvýšená viklavost zubů, obnažování a zvýšená citlivost zubních krčků. Tvoří se takzvané parodontální choboty, pravé nebo nepravé, jakožto štěrbiny mezi zubem a dásní. Dochází k úbytku alveolární kosti, tedy té kosti v které je postižený zub zasazen. 

Zubní kámen a zubní plak

Ve vzniku parodontózy hrají důležitou roli dva faktory. Zubní kámen a zubní plak. Zubní plak představuje povlak usazující se na povrchu zubu. Je složen z kolonií baktérií. Ty způsobují zubní kaz a samotné zahájení parodontálního procestu. Zubní plak je třeba pravidelně odstraňovat alespoň jedenkrát za půl roku v ordinaci zubního lékaře. Nejlepší metodou je odstranění pomocí ultrazvuku. Pro prevenci parodontózy má také velký význam složení přijímané potravy. Je důležité, aby potrava obsahovala dostatečné množství vitamínů, bílkovin a minerálů. Samotnou parodontózu je třeba začít léčit včas. Pak je velká naděje na úspěch. Pokud je diagnóza provedena později, chrup je již ve stadiích viklavosti.

Léčba parodontózy

V léčbě parodontózy se uplatňují především správná zubní hygiena. Výplachy a masáže dásní, odstraňování zubního kamene, správné čištění zubů. Při mírné viklavosti zubů se používají pryskyřičné nebo kovové dentální dlahy, které postižené zuby zpevní. Stomatolog může použít  i pevný můstek s plošným ukotvením při vhodném rozložení pilířových zubů.

 

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..