Proč je důležité být před odběrem krve nalačno

Úno 12 2017

Nalačno znamená s prázdným žaludkem. Smíme ovšem pít, dát si kávu nebo vzít léky?  Nalačno – myslí se tím přirozeně nejen to, že pacient by se měl před termínem odběru krve vyhnout alkoholu, ale hlavně se má dostavit s prázdným žaludkem. Zajímá nás ovšem, co ještě smíme nebo nesmíme, když se máme dostavit na odběr krve nalačno. Jedná se o vyšetření, a proto je dobré se ptát, zda si máme vzít ráno léky. A můžeme si zakouřit?

Inzerce
Nalačno znamená nejíst, voda je ovšem povolena

odber krve nalacno

S žaludkem nalačno se odběr krve uskutečňuje vždy za stejných podmínek

Před odběrem krve můžeme jíst naposledy šest až dvanáct hodin. Při ranním odběru stihneme večeři, ale snídaně se musíme vzdát. Píti můžeme. Ale nejlépe pouze vodu. Zdali si můžete dát čaj nebo vypít kávu, se zeptejte vašeho lékaře. Nepijte zásadně šťávu nebo kávu, kde je cukr a mléko. Cukru se musíme vzdát. Nedá se vyloučit, že ovlivní látkovou výměnu.

Užití léků konzultujte s lékařem

O tom se poraďte s lékařem. Nikdy léky nevysazujte sami. Při vyšetření žaludku nebo ultrazvuku platí obvykle přísnější pravidla. Před ultrazvukovým vyšetřením břicha jsou zakázané i nápoje. Ty by způsobily to, že jsou pak vyšetřované orgány špatně viditelné a rozlišitelné. Kdo podstupuje rentgen žaludku, by neměl šest hodin před vyšetřením ani pít, ani jíst.

Hodnoty nalačno se dají srovnávat

Pokud by člověk před odběrem krve něco jí, nemůže lékař vyhodnotit naměřené parametry v krvi za stejných podmínek. Hodnota cukru nebo cholesterolu, která je naměřena, může být ovlivněna samotným jídlem. S žaludkem nalačno se tak odběr krve uskutečňuje vždy za stejných podmínek.

 

 

Autor:

-jpo- Zpracováno podle domácích a zahraničních zdrojů

info@penzista.net

 

Inzerce
 38,948 total views,  4 views today

Počet komentářů: 0

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..